Kakao jako naturalny środek uspokajający
Dzisiaj będąc w ciągłym biegu narażamy swój organizm na działanie wielu czynników zewnętrznych: stres, pośpiech, niepewność. To wszystko sprawia, że nasz organizm wieczorem potrzebuje uspokojenia i rozluźnienia, by móc spokojnie zregenerować się. Szukając naturalnego środka uspokajającego warto więc sięgnąć po … kakao. Nazywane od lat pokarmem bogów doskonale łagodzi napięcia stresowe a także wspomaga dobry sen. Do tego jest tzw. super food, czyli produktem uznawanym za prawdziwą skarbnicę witamin, środków mineralnych a także przeciwutleniaczy. Zapraszamy do lektury poniższego materiału, w którym przybliżamy jego magiczną moc.
Jakie są naturalne środki uspakajające?
Gdy ludzki organizm jest spięty warto sięgnąć po flawonoidy, które wspomagają właściwe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Tych drogocennych substancji nie brakuje w naturalnym kakao. Już łyżka kakao wystarczy by wyciszyć nasz organizm i dostarczyć mu niezbędnych minerałów i witamin.
Kakao bowiem zawiera w sobie kwas walerianowy, który wykazuje działanie. Dodatkowo dzięki wysokiej zawartości magnezu (499 mg/100g) wycisza w stresowych sytuacjach i łagodzi depresyjne nastroje.
Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham odkryli, że filiżanka ciepłego kakao może nas chronić w stresujących sytuacjach. Jak tego dokonali? Badanie przeprowadzili na grupie mężczyzn, którym zlecono wykonywanie wyczerpujących zadań umysłowych. Połowie z badanych, przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań podano filiżankę kakao. Zanotowano u nich lepszy przepływ krwi i sprawniejsze funkcjonowanie naczyń krwionośnych niż u pozostałych. Warto jednak kakao, jak i inne źródła flawonoidów, stanowiących naturalne środki uspokajające, na stałe włączyć do swojej diety, gdyż nawet jednorazowy epizod psychicznego stresu może przyspieszać tętno, podwyższać ciśnienie tętnicze a w konsekwencji zwiększać ryzyko zawału serca. Takie dobroczynne właściwości posiadają m.in. jabłka czy maliny. Wśród ziół są to m.in. korzeń kozłka (waleriany), liść melisy, szyszki chmielu, kwiat lawendy, ziele serdecznika czy dziurawca.
Jakie są właściwości kakao?
Kakao poza właściwościami uspokajającymi, dzięki wysokiej zawartości magnezu i kwasu walerianowego, poprawia również pamięć i obniża ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe nawilżają skórę i działają na nią odżywczo a dzięki zawartości wielu antybakteryjnych i stymulujących odporność substancji chemicznych wpływa również korzystnie na kondycję naszych zębów.
Jak powstaje kakao?
Kakao, a więc znany nam brązowy proszek powstaje poprzez rozdrobnienie półproduktu – kuchu kakaowego. By było to możliwe nasiona kakaowca poddawane są fermentacji, płukaniu a następnie prażeniu, podczas którego pozbywamy się łupiny nasiennej a pozostałe wnętrze nasienia zostaje zmielone, w efekcie czego uzyskujemy miazgę kakaową, z której po usunięciu tłuszczu pozostaje kuch kakaowy.
Na rynku wyróżniamy kakao odmiany: pełnotłuste, zawierające ponad 20 % tłuszczu, tłuste, w którym tłuszcz stanowi 15-20% tłuszczu, oraz kakao tzw. niskotłuszczowe.
Czy można spożywać surowe kakao?
Wiele osób zastanawia się czy można spożywać surowe kakao. Odpowiedź brzmi tak! Polecane jest ono osobom, które posiadają niedobory magnezu a także takich substancji jak chrom, potas, mangan czy wapń. Warto podkreślić, że porcja surowego kakao (1 łyżeczka) zawiera więcej żelaza niż porcja wołowiny, więcej cynku niż większość ziaren czy warzyw a także nie zawiera cukru i glutenu dzięki czemu doskonale sprawdza się u osób na diecie. Ponadto surowe kakao hamuje apetyt na słodkie oraz słone, dając uczucie sytości.
Kakao dla niemowlaka – czy to dobre rozwiązanie?
Często, w kontekście dobrej jakości snu i dobroczynnych właściwości snu, zastanawiamy się czy kakao dla niemowlaka to rozwiązanie, z którego warto skorzystać. Otóż odpowiedź brzmi: nie. Kakao można wprowadzać do dziecięcej diety po 12 miesiącu życia, z tego względu, że jest to silnie alergizujący produkt dla niemowlaków.
Dla najmłodszych najlepsze będzie wówczas kakao przygotowane na wodzie. Wprowadzając kakao do diety róbmy to etapowo. Zacznijmy więc od niewielkiej ilości i obserwujmy reakcję dziecka. Gdy decydujemy się na naturalne kakao, pamiętajmy by nie dodawać do niego cukru. Najlepszym zamiennikiem wobec kakao stosowanego u dzieci jest śródziemnomorska roślina – karob. Jest ona bezpieczna dla dzieci, ponieważ nie zawiera kofeiny.
Szukając innych sprawdzonych sposobów na dobry sen naszego malucha, postawmy na wysokiej jakości materace dziecięce do spania od sprawdzonej marki Hilding. Materace te są badane pod względem obecności metali ciężkich i posiadają rekomendacje Instytutu Matki i Dziecka.
Kawa z kakao – przepis, który musisz spróbować!
Kakao wykazuje również właściwości pobudzające, wiele osób, więc decyduje się na dodanie go do porannej kawy. Wówczas w filiżance polecamy w niewielkiej ilości wody rozpuścić około 2 łyżki kakao. Następnie powstałą mieszankę zalać ulubioną kawą. Taka mieszanka nie dość, że podbije i wzmocni smak zawartej w kakao kofeiny to dodatkowo pobudzi nas podwójnie. Smacznym efektem ubocznym będzie jej intensywny aromat.
Jak przygotować się do dobrego snu?
Właściwe przygotowanie się do snu jest bardzo ważne, gdyż to właśnie w nocy nasz organizm najszybciej się regeneruje. Nie należy również zapominać o zapewnieniu sobie wysokiej jakości snu za pomocą ergonomicznej i wysokiej klasy materiałów w postaci nowoczesnych materacy oraz poduszek. Takie produkty znajdziemy w portfolio marki Hidling, która oferuje m.in. materace piankowe, zapewniające wysoki poziom elastyczności, umiejętność szybkiego dostosowania do indywidualnego kształtu ciała użytkownika oraz niezwykłą lekkość czy materace sprężynowe, które wyróżniają się tym, że dzięki elastyczności punktowej poszczególnych sprężynek materac doskonale współpracuje z użytkownikiem. W Hilding znajdziemy materace na sprężynie kieszeniowej, sprężynie typu Multipocket jak i innowacyjnej sprężynie Pocket Plus.