Dom

Czym różnią się pianki naturalne od syntetycznych?

Wypełnienie piankowe zdecydowanie jest najpopularniejszym, jeśli chodzi o materace do snu. W ofertach możemy jednak znaleźć takie z wykorzystaniem pianki syntetycznej lub naturalnej. Oba rozwiązania przynoszą korzyści dla jakości naszego wypoczynku, lecz posiadają także pewne różnice. Możliwość wyboru sprawia, że nierzadko konsumenci mają kłopot z podjęciem decyzji odnośnie zakupu, a przede wszystkim zakupu takiego materaca, który spełni ich oczekiwania. Czym różnią się pianki naturalne od syntetycznych w materacach SleepMed?

Czym jest pianka naturalna?

Pianka naturalna, jak sama nazwa wskazuje, jest wykonana z surowców pochodzenia naturalnego. Główną różnicę stanowi tutaj fakt, iż ten rodzaj materiału nie wykorzystuje szkodliwych związków chemicznych w czasie produkcji, jak często ma to miejsce w przypadku standardowych pianek syntetycznych. Zamiast tego stawia na naturalne oleje: rycynowy i sojowy. Posiadają one właściwości hipoalergiczne, co sprawia, że pianki naturalne są doskonałym rozwiązaniem dla zachowania czystego środowiska snu. Oprócz tego oczywiście są komponentami ekologicznymi i biodegradowalnymi. W dzisiejszych czasach coraz więcej uwagi przykuwamy temu, aby dbać o środowisko, a tym samym wybieramy produkty, które mogą być dla niego bardziej przyjazne.

Właściwości higieniczne pianek naturalnych

Pianki naturalne wyróżniają się w pierwszej kolejności właściwościami higienicznymi, które przekładają się na uzyskanie zdrowego snu w czystych warunkach. Posiadają otwartokomórkową strukturę, która zwiększa przewiewność wypełnienia materaca. Oznacza to, że w czasie wypoczynku możemy cieszyć się świeżym powietrzem. Materace z pianki naturalnej efektywnie odprowadzają wilgoć oraz ciepło, które prowadziłoby do nagrzewania się powierzchni wypoczynkowej, a w konsekwencji do nadmiernej potliwości ciała użytkownika. Brak wilgoci we wkładzie zmniejsza z kolei ryzyko rozwoju mikroorganizmów, czy nawet pleśni. Pianka naturalna nie sprzyja również magazynowaniu się zanieczyszczeń, takich jak kurz i alergeny. Są one odprowadzane wraz z wilgocią, aby zapewnić użytkownikowi prawdziwie higieniczne środowisko snu. To sprawia, że materace SleepMed z pianki naturalnej są świetnym wyborem dla alergików czy też osób o wrażliwej skórze. Naturalne oleje rycynowy i sojowy pozwalają uzyskać przyjemne i miękkie podłoże do wypoczynku. Doskonałym tego przykładem jest model SleepMed Natura Plus, który cechuje się zdolnością do samodzielnej wentylacji, uniemożliwiając rozwój zanieczyszczeń. Jego dodatkowym atutem jest wykorzystanie bawełny organicznej, która także świetnie przepuszcza powietrze. Jest wolna od toksycznych związków i zapewnia wysoki poziom higieny snu.

 

 

Pianki naturalne w trosce o środowisko

W odróżnieniu od klasycznych pianek syntetycznych naturalna alternatywa jest bardziej przyjazna środowisku i ekologiczna. Główną zasługę przypisuje się tutaj olejkowi rycynowemu i sojowemu, które zastępują szkodliwe związki chemiczne. To jednak nie wszystko. Proces produkcji pianki naturalnej generuje znacznie mniejszą ilość zanieczyszczeń w porównaniu do pianek syntetycznych. Eliminuje ryzyko wydzielania toksycznych oparów, co ma też duże znaczenie dla jakości naszego snu. Oprócz tego pianka naturalna charakteryzuje się długą żywotnością i niesamowitą trwałością, co zmniejsza konieczność częstej wymiany i produkcji nowych materacy. To z pewnością istotny aspekt dla tych, którzy pragną dbać o środowisko i wolą wybierać ekologiczne rozwiązania.

Czym są pianki syntetyczne?

Pianki syntetyczne występują na rynku materacy już od wielu lat i zapewniają doskonały komfort wypoczynku. Są to jednak komponenty wykonane najczęściej z polimerów, na bazie ropy naftowej. Wyróżnia się pianki poliuretanowe i typu memory foam, które posiadają zdolność do zapamiętywania kształtów ciała użytkownika. Posiadają one wszechstronne zastosowanie, cechują się dobrą elastycznością i dlatego też powszechnie są wykorzystywane nie tylko przy produkcji materaców, ale także innych produktów, np. poduszek. Pianki syntetyczne nie są tak przyjazne dla środowiska, lecz wyróżniają się wytrzymałością, co czyni je wieloletnim rozwiązaniem dla wygodnego i zdrowego snu.

Specyficzne właściwości pianek syntetycznych

Pianki syntetyczne zastosowane w materacach SleepMed mogą pochwalić się szeregiem pozytywnych właściwości, które przekładają się na osiągnięcie wysokiej jakości wypoczynku. Pianki termoelastyczne, takie jak VitaRest czy Celsius-Waterlily, świetnie dopasowują się do anatomicznej budowy ciała, zapewniając przyjemne otulenie w czasie snu. Pod wpływem ciepła i ciężaru użytkownika stają się bardziej plastyczne i skutecznie uzupełniają puste przestrzenie między podłożem a krzywizną kręgosłupa. W ten sposób zachowujemy również prawidłową postawę i dbamy o zdrowie naszych pleców. Pianki syntetyczne nie wywołują nadmiernego nacisku na ciało, a pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru, dzięki czemu unikamy porannych dolegliwości bólowych. Termoelastyczna pianka VitaRest posiada nawet właściwości przeciwodleżynowe – doskonale odciąża ciało i umożliwia swobodny przepływ krwi. Nie zmagamy się zatem z dokuczliwym drętwieniem nóg w czasie snu, które wydłuża czas zasypiania. Oprócz tego piankom syntetycznym nie brakuje właściwości hipoalergicznych. Choć nie posiadają tak otwartej struktury, jak pianki naturalne, to ich budowa zapewnia optymalną wentylację wypełnienia materaca, która skutecznie radzi sobie z nieproszonymi gośćmi, takimi jak kurz, roztocza i innego rodzaju zanieczyszczenia. Model SleepMed Comfort Plus jest tego najlepszym przykładem. To materac, który z pewnością posłuży nam na długo, gwarantują komfortowy i higieniczny wypoczynek. Nie musimy się martwić, że jego twardość nie sprosta naszym wymaganiom, gdyż wszystkie produkty SleepMed posiadają regulowaną twardość. Wystarczy przełożyć materac na drugą stronę lub zmienić ułożenie warstw pianek w jego wypełnieniu. W ten sposób zwiększymy lub zmniejszymy twardość powierzchni wypoczynkowej.

Główną różnicą między piankami naturalnymi a syntetycznymi jest przyjazność dla środowiska. Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej ekologiczne, gdyż rezygnuje m.in. ze szkodliwych związków chemicznych i jego produkcja nie ma tak negatywnego wpływu na otoczenie naturalne i jakość powietrza. W pozostałych kwestiach pianki naturalne i syntetyczne mogą iść ramię w ramię, oferując podobne właściwości higieniczne czy te dotyczące komfortu snu. Ostatecznie wybór odpowiedniego materaca piankowego SleepMed zależy od naszych indywidualnych upodobań i preferencji, dlatego też warto zapoznać się ze specyfiką obu pianek.

ostrzeżenie wyrób medyczny

Materace SleepMed Natura Plus, Comfort Plus są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.

Zobacz też

Dlaczego warto zainwestować w poduszkę SleepMed Supreme Pillow?
Dom

Dlaczego warto zainwestować w poduszkę SleepMed Supreme Pillow?

Odpinany top w materacach SleepMed: czemu służy?
Dom

Odpinany top w materacach SleepMed: czemu służy?

Pranie materacy SleepMed: czy jest to możliwe?
Dom

Pranie materacy SleepMed: czy jest to możliwe?

Modele SleepMed idealne zarówno dla par, jak i singli!
Dom

Modele SleepMed idealne zarówno dla par, jak i singli!

Jak zadbać o odcinek lędźwiowy kręgosłupa za sprawą materacy SleepMed?
Dom

Jak zadbać o odcinek lędźwiowy kręgosłupa za sprawą materacy SleepMed?

Metoda 4-7-8, czyli trening Jacobsona

Metoda 4-7-8, czyli trening Jacobsona