Jak się zrelaksować w naturze?

Często się zdarza, że gdy potrzebujemy chwili przerwy, wychodzimy na zewnątrz. Świeże powietrze i kojący obraz natury sprawia, że szybciej się uspokajamy, a nasz poziom stresu się obniża. Warto wykorzystać ten efekt, aby polepszyć nasze samopoczucie. Dowiedz się, w jaki sposób możemy zrelaksować się w naturze! 

Jakie korzyści daje przebywanie na zewnątrz?

Nie można ukryć, że przebywanie na zewnątrz to dla wielu osób czysta przyjemność. Dla tych, którzy jednak tak nie postrzegają tej czynności, przedstawiamy dodatkowe korzyści, jakie daje spędzanie czasu w naturze:

 • poprawa odporności,
 • polepszenie samopoczucia,
 • dotlenienie mózgu,
 • poprawa pracy układu krwionośnego,
 • usprawnienie trawienia,
 • dostarczenie witaminy D,
 • poprawa snu,
 • poprawa koncentracji,
 • odpoczynek dla oczu,
 • zredukowanie stresu.

Przebywanie wśród natury bez dwóch zdań ma na nas korzystny wpływ. Nie dość, że w ten sposób usprawniamy pracę organizmu i różnych układów, to jeszcze poprawiamy nasze samopoczucie i nastrój. Nic tak nas nie uspokoi, jak spokojny szum wiatru czy widok chmur leniwie przesuwających się po niebie. Wynika to z tego, że kiedy obcujemy z naturą, ograniczamy liczbę nieprzyjemnych bodźców, które mogłoby podwyższyć nasz poziom stresu. Zamiast tego możemy się w pełni odprężyć i zapomnieć o dręczących nas sprawach. Nawet te rzeczy, którymi się martwimy, w obliczu natury wydają się zdecydowanie mniej poważne.

Warto wziąć pod uwagę ten aspekt, jeśli zorientujemy się, że zrelaksowanie przychodzi nam z trudem. Gdy nawet w zaciszu własnego domu nie jesteśmy w stanie wypocząć, może być to niepokojący znak. Nie dajmy pokonać się negatywnym emocjom – lepiej wyjdźmy na zewnątrz, aby rozprawić się z dręczącymi nas trudnościami i zyskać nową perspektywę na całą sytuację.

Jak możemy spędzać czas na zewnątrz?

Spędzanie czasu na zewnątrz wcale nie musi być monotonne czy nudne. Jest wiele aktywności, którymi możemy skutecznie się zająć. Będzie to między innymi:

 • spacer,
 • joga,
 • trening,
 • gry planszowe,
 • czytanie,
 • malowanie,
 • dzierganie,
 • pisanie.

Nie musimy obawiać się, że podczas spędzania czasu na zewnątrz odczujemy znudzenie. Niezależnie od tego, jakie zajęcie wybierzemy, przebywanie wśród natury z pewnością poprawi nasz humor i wpłynie pozytywnie na nasz organizm. Szybko docenimy rolę tego czasu w naszym życiu.

Jak się zrelaksować w naturze? 

Jeśli zależy nam głównie na odpoczynku, natura będzie naszym najlepszym towarzyszem. Wyjście do parku czy ogrodu będzie świetną okazją do tego, aby wyciszyć umysł i skupić się na tym, co naprawdę ważne. Zmniejszy się poziom napięcia i stresu w naszym organizmie, aby w końcu będziemy mogli odetchnąć pełną piersią. Jak jednak w pełni wykorzystać czas, który spędzamy na zewnątrz? Pierwszym elementem powinno być odcięcie się od spraw, które nas męczą. Odstawmy na bok negatywne emocje i zmartwienia – inaczej nigdy nie będziemy w stanie się odprężyć.

Warto szczególnie zadbać o uziemienie. Jest to technika relaksacyjna, która zakłada obcowanie z naturą. Uziemienie pomaga nam wrócić do obecnej chwili oraz skupić się na tym, co dzieje się tu i teraz. Sprawdza się również do zmniejszenia poziomu stresu i niepokoju. Uziemienie może polegać na spędzaniu czasu na zewnątrz. Istotnym elementem tej praktyki jest chodzenie boso, ponieważ w ten sposób możemy bezpośrednio połączyć się z ziemią.

Dla kogo relaks w naturze? 

Przebywanie na zewnątrz, obcowanie z naturą czy uziemienie to świetne metody relaksacyjne, które mają potwierdzone działanie. Nie ma wątpliwości, że osoby, które zmagają się z przewlekłym stresem, powinny zainteresować się tym tematem. Relaks wśród natury może być pomocny również dla tych, którzy zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Natura stanowi istotny aspekt też w przypadku dzieci i ich prawidłowego rozwoju.

Pamiętajmy o tym, że w obliczu dużego stresu czy trudności ze zrelaksowaniem się same techniki mogą nie wystarczyć. Konieczne jest również zadbanie o komfort, dzięki któremu będziemy mogli skutecznie wypocząć. Miejscem, które daje nam taką wygodę, powinna być nasza sypialnia. Potrzebny będzie do tego też odpowiedni materac, który zapewni nam dopasowaną powierzchnię snu. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego rodzaj, ale i rozmiar. Przykładowo, materac 90×200 będzie pasował przede wszystkim do łóżka jednoosobowego. 

Nie powinniśmy bagatelizować roli, jaką odgrywa natura w naszym życiu. Przebywanie na zewnątrz jest konieczne, aby zadbać o nasze dobre samopoczucie i poprawić wiele potrzebnych procesów. Warto zatroszczyć się o pobyt wśród natury, nawet jeśli miałby on trwać tylko chwilę!

Zobacz też

Metoda 4-7-8, czyli trening Jacobsona

Metoda 4-7-8, czyli trening Jacobsona

Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia

Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia

Poznaj produkty od SleepMed, które zagwarantują zdrowy sen!
Dom

Poznaj produkty od SleepMed, które zagwarantują zdrowy sen!

Zrelaksuj się w swojej sypialni z Hilding Anders!

Zrelaksuj się w swojej sypialni z Hilding Anders!

Objawy wrażliwego układu nerwowego

Objawy wrażliwego układu nerwowego

Jak bierny i aktywny wypoczynek wpływa na sen?

Jak bierny i aktywny wypoczynek wpływa na sen?