Zrelaksuj się w swojej sypialni z Hilding Anders!

Sen jest niezbędny nie tylko dla zachowania świetnego samopoczucia, ale też dobrego zdrowia. To, czy nasz nocny wypoczynek rzeczywiście zapewni nam efektywną regenerację, jest uzależnione od kilku czynników. Wśród najważniejszych wymienia się przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny snu, jednak ogromne znaczenie ma także otoczenie, w którym odpoczywamy.

Zdrowy sen – najważniejsze zasady

Jakość snu jest zależna od wielu czynników. Jak więc zadbać o zdrowy sen? Istnieje kilka skutecznych porad i zasad, o których warto pamiętać, by cieszyć się solidną nocną regeneracją.

  1. Dobrym nawykiem jest chodzenie spać i wstawanie zawsze o tej samej porze. To poprawia funkcjonowanie naturalnego cyklu snu i czuwania, co z kolei przyczynia się do zwiększenia regularności i jakości snu.
  2. Zaleca się, by ostatni posiłek danego dnia jeść nie później niż 4 godziny przed pójściem spać. W nocy nie zostanie w całości przetrawiony z powodu niedostatecznej ilości niezbędnych w tym procesie enzymów, co może powodować nie tylko zaburzenia snu, ale też zgagę i wzdęcia.
  3. Zdaniem specjalistów osoby dorosłe powinny spać 7-8 godzin na dobę. Co ważne, niekorzystne jest spanie zarówno zbyt krótko, jak i za długo.
  4. Jakość snu mogą pogarszać niedobory magnezu i cynku. Jeśli nasz wypoczynek nie jest efektywny, warto zadbać o odpowiednią suplementację.
  5. W przypadku problemów z zasypianiem należy unikać drzemek w ciągu dnia. Jeśli jednak musimy się przespać, powinniśmy ograniczyć się do jednej drzemki wczesnym popołudniem, która powinna trwać nie dłużej niż 45 minut.

Chcąc zadbać o higienę snu, nie możemy zapominać o aranżacji miejsca, w którym wypoczywamy. Mowa tu zarówno o wystroju pomieszczenia, który powinien być harmonijny i stonowany, jak i o doborze odpowiedniego materaca. Dobre materace do spania zapewniają optymalne podparcie dla całego ciała, tym samym znacząco zwiększając jakość i komfort snu. Na niewygodnym materacu możemy często zmieniać pozycje, co z kolei powoduje wybudzenia i zakłócenia snu.

Oprócz odpowiedniej twardości ważny jest również materiał wykonania materaca. W asortymencie Hilding Anders znajdziemy materace naturalne wykonane z wysokiej jakości włókien lnu oraz bawełny organicznej. Modele spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników – wykazują właściwości prozdrowotne, antybakteryjne i alergiczne, a jednocześnie są przyjemne w dotyku. To znakomita propozycja także dla osób poszukujących ekologicznych rozwiązań – wszystkie komponenty użyte w produkcji materaców są biodegradowalne i nadają się do recyklingu.

Ofertę materaców naturalnych Hilding tworzą modele dopasowane do różnych potrzeb i preferencji. Wśród nich dostępne są materace piankowe, materace sprężynowe czy materace hybrydowe – wszystkie zapewniają znakomite podparcie dla każdej partii ciała, co gwarantuje efektywny, zdrowy sen. Produkty Hilding są przy tym łatwe w utrzymaniu w czystości –  wystarczy zdjąć pokrowiec z materaca i wyprać go w pralce.

Jak się zrelaksować?

Mnogość obowiązków domowych i zawodowych oraz szybkie tempo życia sprawiają, że coraz częściej odczuwamy stres. Przewlekły stres może powodować zaburzenia snu, a zwłaszcza bezsenność, trudności z zasypianiem lub wybudzenia w środku nocy. By tego uniknąć, warto znaleźć własny sposób na wyciszenie emocji i odprężenie.

Jak więc się zrelaksować? Istnieje na to co najmniej kilka sposobów, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Do najpopularniejszych metod redukcji stresu zalicza się między innymi aktywność fizyczną. Co ważne, może ona przybierać rozmaite formy, więc nie jest to opcja przeznaczona wyłącznie dla osób wysportowanych. Okazuje się, że wystarczy już 20-minutowy spacer w otoczeniu przyrody, by się zrelaksować i obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jeśli jednak nie stronimy od większego wysiłku, śmiało możemy wybrać się na siłownię, basen czy przejażdżkę rowerową – nawet umiarkowane, ale regularne ćwiczenia stanowią skuteczne remedium na przewlekły stres.

Świetnym sposobem na relaks może być również czytanie książek czy prace plastyczne. Tego typu zajęcia doskonale zajmują myśli i sprzyjają wyciszeniu negatywnych emocji. W ramach odpoczynku po intensywnie spędzonym dniu z powodzeniem można zadbać też o ciało. Wizyty w saunie nie tylko wzmacniają układ odpornościowy i oczyszczają organizm z toksyn, ale także łagodzą napięcie psychiczne oraz redukują stres i zmęczenie, co ułatwi późniejsze zasypianie. Ciekawą propozycją mogą być także seanse aromaterapeutyczne. Zapach olejków rozchodzący się po pomieszczeniu pomaga się odprężyć i zrelaksować umysł.

Jak się zrelaksować w domu przed snem?

To nie wszystkie porady, które pomogą nam ukoić zmysły przed nocnym wypoczynkiem. Jak się zrelaksować w domu przed snem? W tym celu warto wyznaczyć sobie jeden wieczorny rytuał, którego będziemy się trzymać każdego dnia. Może to być krótki spacer, lekka lektura czy kąpiel, które sprzyjają przygotowaniom do wysokojakościowego snu. Gdy już położymy się do łóżka, można też wykonać ćwiczenia relaksacyjne. Koncentrując się na własnym oddechu, należy naprzemiennie powoli i głęboko oddychać oraz napisać i rozluźniać większe grupy mięśni.

Jak zrelaksować oczy przed snem?

Nieodłącznym elementem przygotowań do snu powinno być także zapewnienie odpoczynku dla oczu. Jak zrelaksować oczy przed snem? Zaleca się, by co najmniej godzinę przed snem zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych – komputera, telefonu czy telewizora. Intensywne światło emitowane przez tego typu sprzęty może zaburzać produkcję melatoniny – związku odpowiedzialnego za regulację cyklu spania, czuwania i rytmu dobowego, a w efekcie utrudniać zasypianie.

Efektywny, wysokiej jakości sen jest nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia. By cieszyć się świetnym samopoczuciem i dobrą kondycją, należy kompleksowo zatroszczyć się o higienę snu – przestrzegać jej podstawowych zasad, zadbać o aranżację przestrzeni do wypoczynku oraz pozwolić sobie na relaks w ciągu dnia, sprzyjający wyciszeniu emocji i redukcji stresu.

Zobacz też

Metoda 4-7-8, czyli trening Jacobsona

Metoda 4-7-8, czyli trening Jacobsona

5 naturalnych sposobów na bezsenność

5 naturalnych sposobów na bezsenność

Sen i inne zdrowe nawyki – dbaj o swoje zdrowie!

Sen i inne zdrowe nawyki – dbaj o swoje zdrowie!

Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia

Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia

Sypialnia Hilding w nowoczesnym wydaniu, czyli miejski styl
Dom

Sypialnia Hilding w nowoczesnym wydaniu, czyli miejski styl

Jak technologia może wspierać Twój sen? Sprawdź linię materaców Curem
Dom

Jak technologia może wspierać Twój sen? Sprawdź linię materaców Curem