Jak przygotować się do sezonu rowerowego?

Sezon rowerowy zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto rozpocząć przygotowania, aby pierwsza jazda po przerwie odbyła się bez niespodzianek. Jak przygotować się do sezonu rowerowego?

Wiele osób czeka na początek wiosny, aby rozpocząć jazdę na rowerze. Ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia z piwnicy roweru i przejażdżki po okolicy. Trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować. Należy zadbać o swoją kondycję fizyczną, sprawdzić stan roweru, oraz wyposażyć się w niezbędną odzież.

Jak przygotować się do sezonu rowerowego?

Kondycja fizyczna, sprawny rower i ubrania rowerowe to elementy, o których musi pamiętać każdy, kto czeka na wiosnę, aby wyruszyć na pierwszą przejażdżkę. Trening ogólnorozwojowy i trening ukierunkowany na mięśnie nóg są niezbędne, aby uniknąć przeciążeń i urazów w trakcie sezonu rowerowego. Należy popracować przede wszystkim nad mięśniami nóg, ponieważ to one wykonują najwięcej pracy podczas jazdy na rowerze. Z kolei mięśnie ramion odpowiadają za utrzymanie równowagi, więc również im trzeba poświęcić uwagę. Treningi można wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domu. Mogą to być np. skłony i skręty tułowia, które wzmacniają mięśnie kręgosłupa. Z kolei unoszenie ciężarków i pompki wzmacniają mięśnie rąk. Utrzymanie prostej pozycji podczas wykonywania pompek wzmacnia też mięśnie grzbietu. Trening ogólnorozwojowy angażuje mięśnie fazowe i mięśnie toniczne, dlatego pozwala zadbać o formę przez cały rok.

Przygotowanie roweru do sezonu

Przed pierwszą przejażdżką konieczne jest sprawdzenie stanu roweru. Nie warto z tym zwlekać, bo nigdy nie wiadomo, czy jakaś część nie wymaga naprawy lub wymiany. Nawet jeśli z rowerem wszystko jest w porządku, trzeba naoliwić łańcuch i wybrać się na krótką przejażdżkę, aby sprawdzić, czy na pewno wszystko działa tak, jak trzeba. Należy pamiętać, że rower powinien mieć wymagane wyposażenie takie jak:

  • co najmniej jedno światło przednie o białej lub żółtej barwie – stałe lub migające,
  • co najmniej jedno światło tylne o barwie czerwonej – stałe lub migające,
  • sprawny hamulec,
  • dzwonek rowerowy.

Warto pamiętać, że lampki nie muszą być przytwierdzone do roweru na stałe, ich włączenie jest natomiast konieczne po zmroku. Jedyne światło, które przez cały czas musi być zamontowane w rowerze to tylne światło odblaskowe czerwone. Warto też mieć na wyposażeniu przedmioty, które ułatwią naprawę w przypadku drobnych awarii. Jest to np. dętka, pompka, zestaw narzędzi, czy spinka do łańcucha przydatna w przypadku jego zerwania.

Jaki strój kolarski wybrać?

Ubrania kolarskie są niezbędne, aby zadbać o komfort w czasie jazdy. Wysokiej jakości stroje kolarskie są przeznaczone zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Znajdują się wśród nich m.in. spodenki, koszulki rowerowe, kurtki i bezrękawniki, ocieplacze, czapki i opaski rowerowe. Choć wiele osób jeżdżących okazjonalnie wybiera zwykłe ubrania, warto mieć w swojej szafie specjalne ubrania przeznaczone na rower, ponieważ zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić maksymalną wygodę w czasie jazdy. Wspomagają one odprowadzanie wilgoci, doskonale przylegają do ciała i nie krępują ruchów, dlatego taki ubiór zapewnia dużo większy komfort niż zwykła koszulka czy spodnie. Specjalna koszulka, która pełni funkcję termoregulacyjną, pomaga w odprowadzaniu wilgoci powstałej w trakcie wysiłku, dzięki czemu szybko wysycha, nie narażając nas na przewianie. Produkty na rower mają specjalne płaskie szwy, które nie powodują otarć. Jest to więc obowiązkowy element wyposażenia każdego rowerzysty.

Artykuł sponsorowany

Zobacz też

Sen i inne zdrowe nawyki – dbaj o swoje zdrowie!

Sen i inne zdrowe nawyki – dbaj o swoje zdrowie!

Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia

Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia

Jak bierny i aktywny wypoczynek wpływa na sen?

Jak bierny i aktywny wypoczynek wpływa na sen?

Powożenie – na czym polega ta konkurencja i jakie kategorie do niej należą?

Powożenie – na czym polega ta konkurencja i jakie kategorie do niej należą?

Jogging, poranna kawa, a może joga? Kilka sposobów na pełne energii rozpoczęcie dnia

Jogging, poranna kawa, a może joga? Kilka sposobów na pełne energii rozpoczęcie dnia