Sypialnia Hilding Curem – głęboki oddech świeżości
Urządzanie sypialni nie polega wyłącznie na wyborze odpowiednich mebli. Aby zapewnić sobie optymalne warunki do snu, uwagę trzeba zwrócić też na oświetlenie, aranżację okien, kolory i dodatki. Dobrze dobrane meble i akcesoria ułatwią też utrzymanie czystości i świeżości w tym pomieszczeniu. Zainspiruj się – poznaj sposoby na pachnącą sypialnię.
Sprawdzone pomysły na sypialnie – jak zadbać o świeżość w sypialni?
W sypialni spędzamy sporo czasu, bo ok. 1/3 naszego życia. Jak zadbać o jakość snu? Co zrobić, aby przekroczenie progu tego pomieszczenia było równoznaczne z wprawieniem się w dobry nastrój? Urządzając sypialnię, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym atmosfera w tym pokoju będzie sprzyjała wypoczynkowi.
Pomysły na sypialnie – zasady idealnej sypialni:
- pomieszczenie przeznaczone na sypialnię nie powinno znajdować się od strony ulicy – w przeciwnym razie odgłosy ruchu ulicznego mogą zakłócać sen,
- szerokość łóżka nie powinna być mniejsza niż 160 cm – łóżko o tej szerokości zapewni optymalne warunki snu dla pary,
- aby przedłużyć żywotność materaca, warto kupić ochraniacz na materac – to także zabezpieczenie na wypadek różnych incydentów,
- w sypialni nie powinno znajdować się zbyt wiele mebli – jeżeli będzie w niej również garderoba, powinna ona być odpowiednio większa,
- wybierz pościel odporną na zgniatanie – dzięki temu będzie się ona prezentowała dobrze również po kilku dniach użytkowania.
Chcesz, aby Twoja pościel pachniała, jak tuż po praniu? Dobrym pomysłem będzie zastosowanie mgiełki do poduszek o świeżym, np. kwiatowym zapachu. Pamiętaj też o codziennym wietrzeniu sypialni. Regularne wietrzenie pomieszczeń pozwala usunąć nieprzyjemne zapachy, a także obniżyć poziom wilgotności. Okno w sypialni warto też otworzyć przed snem na kilka minut.
Nieustawna lub mała sypialnia – inspiracje
Mała sypialnia to duży kłopot. Gdy mieści się w niej jedynie łóżko, stoliki i szafa, to każdy kolejny mebel może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się mocno zagracone i klaustrofobiczne. W takiej przestrzeni trudno też mówić o świeżości. Jak urządzić sypialnię na niewielkim metrażu, aby była ona praktyczna i estetyczna?
Mała sypialnia – inspiracje:
- wykorzystaj meble wielofunkcyjne – łóżko z szufladą na pościel czy górne szafki nad łóżkiem to kilka sprawdzonych rozwiązań,
- powiększ optycznie pomieszczenie – w tym celu wykorzystaj np. lustra, tapetę z efektem głębi i oświetlenie,
- ogranicz liczbę dodatków – w małej sypialni nie ma miejsca ani na ciężkie meble, ani na zbyt wiele elementów ozdobnych.
W niewielkiej sypialni istotne są też kolory. Wybierz jasne odcienie sprzyjające relaksowi oraz takie, które kojarzą się ze świeżością i czystością.
Sypialnia bez okna – przegląd rozwiązań
Kłopotliwe może okazać się urządzenie sypialni bez okna. Co robić, gdy w pomieszczeniu nie ma okna i możliwości jego wietrzenia są ograniczone? W przypadku takiej przestrzeni również warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania – dzięki nim sypialnia będzie wydawać się świeża i jasna.
Sypialnia bez okna – zasady urządzania:
- ściany powinny być w jasnych kolorach – nie ma jednak przeszkód, aby na ścianie za łóżkiem znalazła się fototapeta lub lamele,
- wykorzystaj kinkiety – te lampy świetnie sprawdzają się w sypialniach bez okna, bo sprawiają, że światło zostaje skierowane na ścianę,
- meble powinny być pokryte lakierem – będą odbijać światło.
Jak zadbać o świeżość w małej sypialni? Dobrym pomysłem będzie zakup odświeżacza powietrza. Dodatkowo warto wykorzystać różne zapachy.
Jakie oświetlenie do sypialni wybrać?
Chociaż sypialnia służy głównie do odpoczynku, to nie brakuje miłośników czytania w łóżku. Czasem jest to też miejsce porannych przygotowań do wyjścia z domu – to właśnie w tym pomieszczeniu często stoi toaletka. Właśnie dlatego tak ważne jest optymalne oświetlenie. Jak wybrać oświetlenie do sypialni, aby stworzyć z jednej strony klimatyczną, a z drugiej strony praktyczną przestrzeń? Kluczem jest umiejętne połączenie różnych źródeł światła.
Oświetlenie do sypialni – jakie lampy sprawdzą się w sypialni:
- lampa sufitowa – to główne źródło światła w sypialni; w niskich sypialniach zamiast lampy sufitowej lepiej sprawdza się plafon,
- lampy stojące – taka lampa to doskonały wybór, jeżeli w swojej sypialni masz również fotel, w którym czytasz przed snem,
- lampki nocne – ustawione na stolikach nocnych są dodatkowym, subtelnym źródłem oświetlenia i jednocześnie elementem dekoracyjnym.
Powyższe rozwiązania to oczywiście nie wszystkie możliwości – oświetlenie do sypialni to również kinkiety czy modne w ostatnich latach profile LED. Bez względu na wybrane rozwiązania pamiętaj, aby oświetlenie pasowało do pozostałego wyposażenia.
Oświetlenie w sypialni to nie tylko sztuczne światło, ale również promienie słońca. Niestety, zwłaszcza w pogodne poranki są one na tyle intensywne, że mogą przeszkadzać w śnie. Właśnie dlatego warto zadbać również o aranżację okien – na etapie urządzania sypialni zaplanuj montaż żaluzji, rolet lub zasłon zaciemniających.
Kadzidełka, zapachy – jak dobrać kompozycje zapachowe do sypialni?
Świeżość w sypialni nie zależy wyłącznie od regularnego wietrzenia, zmiany pościeli czy odkurzania podłogi – warto zadbać też o przyjemny zapach w tym pomieszczeniu. Z pomocą przychodzą kadzidełka, zapachy i świece. Trudność polega jednak na doborze kompozycji zapachowej. Jakie zapachy najlepiej sprawdzą się w sypialni?
Aby sypialnia rzeczywiście kojarzyła się ze świeżością i jednocześnie zapewniała optymalne warunki do snu, warto wypróbować następujące aromatyczne kadzidełka i zapachy:
- lawenda – pomaga uspokoić umysł, a jednocześnie zapewnia przyjemny, kwiatowy zapach w sypialni,
- jaśmin – jest używany do wyciszenia zarówno ciała, jak i umysłu, a dodatkowo redukuje stres i napięcie,
- rumianek – charakterystyczny zapach rumianku wykazuje właściwości relaksujące,
- drzewo sandałowe – w aromaterapii drzewo sandałowe jest stosowane do zniwelowania napięcia i pozbycia się stresu,
- egzotyczne owoce (miks) – unoszący się w powietrzu zapach świeżych owoców wprawi rano w dobry nastrój.
Wymienione zapachy wyróżniają się subtelnymi, delikatnymi nutami. Dzięki temu sprzyjają one wyciszeniu się i wspierają głęboki relaks – idealnie nadają się do sypialni i pomieszczeń, w których odpoczywasz lub rozmyślasz. Jednocześnie delikatny, przyjemny aromat unoszący się w powietrzu tuż po przekroczeniu progu sypialni wprawi Cię w dobry humor i odpowiednio przygotuje do nocnego odpoczynku.
Jeśli sypialnia z Hilding Anders i ich materacem Curem zaciekawiła Cię – zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego gdzie znajdziesz materace Curem w każdym rozmiarze. Sklep internetowy Sennamaterace.pl