Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia

Świadomość społeczna dotycząca zdrowego stylu życia wciąż staje się coraz większa. Dieta, sen i aktywność fizyczna to główne elementy funkcjonowania, które wpływają zarówno na samopoczucie, jak i ogólny stan zdrowia. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak skutecznie dbać o te 3 filary stanowiące podstawę zdrowego stylu życia, przeczytaj poniższy artykuł!

Czy dieta ma znaczenie?

Dieta to jeden z najważniejszych czynników wpływających na kondycję człowieka. Posiłki powinny dostarczać organizmowi wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Warzywa, owoce, pełnoziarniste produktu, białko i zdrowe tłuszcze to elementy, które powinny znaleźć się w każdym posiłku. Wszelkie niedobory negatywnie oddziaływują na zdrowie i samopoczucie. Prawidłowa podaż mikro i makroelementów zapewnia optymalne funkcjonowanie organów, energię, a także wpływa na samopoczucie psychiczne.

Aby uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych związanych z nieprawidłowym odżywianiem, należy przede wszystkim unikać przetworzonej żywności. Cukry, sól i tłuszcze trans w nadmiernych ilościach prowadzą do nadwagi i chorób w obrębie m.in. układu krążenia. Nadciśnienie i wysoki poziom cholesterolu to główne, cywilizacyjne problemy związane z nieprawidłowo zbilansowaną dietą. Jakimi zasadami należy się kierować podczas układania jadłospisu, aby uniknąć problemów zdrowotnych?

 • Odpowiednia ilość kalorii – objętość i kaloryczność posiłków powinna być dostosowana do wzrostu danej osoby, a także jej aktywności w ciągu dnia. Nieco więcej powinni jeść mężczyźni, a mniej kobiety.
 • Błonnik – ma kluczowe znaczenie dla poczucia sytości i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.
 • Witaminy – w celu ich prawidłowej podaży warto komponować możliwie najbardziej zróżnicowane posiłki.
 • Białko – białko wpływa m.in. na rozwój mięśni – jest szczególnie ważne dla osób uprawiających sport. Powinno stanowić stały element diety i pochodzić z różnych źródeł.
 • Regularność – posiłki należy spożywać regularnie i dbać o unikanie długich przerw między jedzeniem. Stałe godziny sprawią, że układ pokarmowy się do nich przyzwyczai, a substancje odżywcze będą lepiej przyswajalne.
 • Nawodnienie – picie wody to podstawa dobrego samopoczucia. Dorosły człowiek powinien w ciągu doby wypijać przynajmniej 1,5 litra.

Aktywność fizyczna – jak wprowadzić ją do codziennej rutyny?

Ważnym elementem codziennej rutyny, dla osób w każdym wieku, jest aktywność fizyczna. Regularny ruch pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, a z biegiem czasu może stać się cennym nawykiem. Aby wprowadzić aktywność fizyczną do życia na stałe, należy dobrze zastanowić się nad wyborem dyscypliny sportu. Powinna być przyjemna i dopasowana do indywidualnych preferencji. Nie zawsze konieczne jest wybieranie typowych dyscyplin, takich jak bieganie, czy pływanie. Odpowiednią dawkę ruchu zapewni też taniec, fitness, joga, a nawet długie spacerowanie.

Duże znaczenie ma też wybór odpowiedniej pory na ćwiczenia. Siła tkwi w nawykach – dlatego ten czas powinien być powtarzalny. Nawet krótka chwila w przerwie od pracy może okazać się idealna na zrobienie kilku ćwiczeń. Motywację do ćwiczeń może zwiększyć też wyznaczanie mierzalnych celów i śledzenie postępów.

Dlaczego sen jest ważny?

Noc to czas, w którym w ciele zachodzą ważne procesy regeneracyjne. To właśnie wtedy organizm pozbywa się toksyn, a tkanki mają szansę na naprawienie się. Bez odpowiedniej ilości snu, niemożliwe jest uzyskanie sił potrzebnych na kolejny dzień. Również dla mózgu odpoczynek jest bardzo ważny. Tym samym sen warunkuje funkcjonowanie poznawcze i emocjonalne. Umysł, który może wypocząć, przetwarza uzyskane informacje oraz zaopatruje się w zdolność do koncentracji, zapamiętywania i uczenia się podczas kolejnego dnia.

Odpowiednie ilości snu mogą zapobiegać otyłości. Jak to możliwe? Brak wypoczynku staje się często przyczyną zaburzeń hormonalnych. Tym samym wywołuje zaburzenia nastroju, zbyt duży apetyt oraz wahania cukru we krwi. Metabolizm osób zmagających się z problemami ze snem często widocznie zwalnia.

Balans kluczem do sukcesu

Zdrowe nawyki – a w szczególności regularny sen, systematyczna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta – to podstawa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie popadać ze skrajności w skrajność. Kluczem do sukcesu jest zbalansowanie dyscypliny i swobody dotyczącej podejmowania wyborów dnia codziennego. Co warto robić, aby zdrowe nawyki stały się naturalną częścią każdego dnia?

 • Stopniowe wprowadzanie zmian – modyfikacji nie warto wprowadzać z dnia na dzień. Na trwałe zmiany potrzebny jest czas. Warto zagwarantować sobie przestrzeń i brak pośpiechu.
 • Realistyczne, mierzalne cele – motywacja znacznie się zwiększa w momencie zrealizowania danego założenia. Warto wyznaczać sobie cele, które są możliwe do wykonania, a także nagradzać swoje postępy.
 • Cierpliwość i akceptacja – nawet, gdy założenia nie zostaną zrealizowane, nie warto się poddawać, ani popadać we frustrację. Zdrowe nawyki mają stać się naturalną częścią dnia. Warto wprowadzać je bez presji i złości na ewentualne niepowodzenia.
 • Wsparcie – realizowanie zdrowych zwyczajów może być zdecydowanie łatwiejsze w towarzystwie drugiej osoby.
 • Elastyczność – zjedzenie tabliczki czekolady to nie zbrodnia! Można pozwolić sobie na ulubione produkty spożywcze lub wieczory spędzone w łóżku zamiast na siłowni. Warto jednak dbać o to, aby te zwyczaje nie stały się codziennością.

Sen, ruch i dieta to elementy funkcjonowanie, o które warto dbać. Jest to niezwykle ważne, aby przez wiele lat zachować zdrowe ciało i umysł. Siła tkwi w nawykach i zachowaniu zdrowego balansu!

Zobacz też

Dlaczego warto zainwestować w poduszkę SleepMed Supreme Pillow?
Dom

Dlaczego warto zainwestować w poduszkę SleepMed Supreme Pillow?

Odpinany top w materacach SleepMed: czemu służy?
Dom

Odpinany top w materacach SleepMed: czemu służy?

Czym różnią się pianki naturalne od syntetycznych?
Dom

Czym różnią się pianki naturalne od syntetycznych?

Jak zadbać o odcinek lędźwiowy kręgosłupa za sprawą materacy SleepMed?
Dom

Jak zadbać o odcinek lędźwiowy kręgosłupa za sprawą materacy SleepMed?

Metoda 4-7-8, czyli trening Jacobsona

Metoda 4-7-8, czyli trening Jacobsona

5 naturalnych sposobów na bezsenność

5 naturalnych sposobów na bezsenność