Sypialnia Hilding w nowoczesnym wydaniu, czyli miejski styl
Planujesz remont sypialni i zastanawiasz się, z jakich patentów skorzystać, by dodać jej intrygującego, miejskiego looku? Nie jesteś sam! Wraz z rozwojem nowoczesnej architektury i wzrostem zainteresowania stylem miejskim, wiele osób poszukuje sposobów na to, jak stworzyć nowoczesną i funkcjonalną sypialnię w duchu tego stylu. W tym artykule podpowiadamy kilka ciekawych pomysłów i inspiracji, które pomogą stworzyć sypialnię w miejskim stylu, przy jednoczesnym zachowaniu jej wygody i funkcjonalności.
Może to pora na minimalizm?
Co charakteryzuje dzisiejsze życie? Jest szybkie, wymagające i nie daje ani chwili wytchnienia. Przez to kilka godzin czasu wolnego, który mamy po załatwieniu codziennych obowiązków, jest dla na szczególnie cenne i powinno być wykorzystywane jak najlepiej. To samo dotyczy nocnego wypoczynku – chcemy wyciągnąć z niego jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, by wstać gotowym do działania i pełnym nowej energii.
Wydaje się więc, że naturalnym rozwiązaniem jest dopasowanie swojej sypialni do prowadzonego stylu życia. Powinna to być nowoczesna i funkcjonalna przestrzeń, która pozwala nam na jak najlepszy wypoczynek, a jednocześnie jest miejscem pełnym klasy i szyku. Jak możemy osiągnąć taki efekt? Spróbujmy zaprojektować ją minimalistycznie. To ciekawy odłam miejskiego stylu, który pozwala połączyć prawdziwie loftowe rozwiązania z dozą spokoju i harmonii. Decydując się na minimalizm w sypialni rezygnujemy z nadmiarowych ozdób i niepotrzebnie łapiących kurz dodatków. Stawiamy na dobrej jakości wyposażenie, które ma w sobie sporo klasy i sprawia, że sypialnia prezentuje się jak z okładki magazynu wnętrzarskiego.
Na co warto postawić w minimalistycznej sypialni? Zdecydujmy się na ściany w prostym, nieprzytłaczającym kolorze. Postawmy na biele, beże czy jasne szarości. Wyposażmy sypialnię w proste i zgrabne meble, które swoją elegancką formą będą stanowiły wystarczającą ozdobę pomieszczenia. Dodajmy do niej tekstylia uszyte z wysokiej jakości naturalnych materiałów, które nie tylko zadbają o higienę sypialni i nasz zdrowy wypoczynek, ale także pokażą szyk pomieszczenia. Połączmy to wszystko z ciekawymi w formie źródłami światła, które mogą dodawać wnętrzu nuty szaleństwa. Gotowe! Minimalistyczna sypialnia w stylu miejskim jest urządzona i gotowa na wiele spokojnych nocy.
Kontrast to podstawa
Wielkie miasta są pełne kontrastów. Obok historycznych zabudowań wyrastają szklane wieżowce, tkankę miejską przecinają drogi szybkiego ruchu i zielone ścieżki rowerowe. Jeśli chcemy inspirować się życiem miasta przy projektowaniu swojej sypialni, skorzystajmy z rozwiązań, które widzimy w metropoliach. Nie bójmy się kontrastów! Niebanalne połączenie stylów, dodatków czy kolorów może wydawać się niepasujące do tak spokojnego miejsca, jakim jest sypialnia. Jednak dobry plan i gustowne ułożenie sprawią, że kontrasty w miejskiej sypialni będą prezentować się znakomicie.
Jeśli nie jesteśmy jeszcze gotowi, by pójść na kontrastową całość, spróbujmy wprowadzić do swoich wnętrz elementy gry z kolorami czy wzorami. Idealnym polem tej próbnej bitwy o styl może być łóżko. Z łatwością połączymy tam różne style, faktury i kolory, bazując na dekoracyjnych poduszkach o różnych kształtach i wymiarach, oraz kocach czy pościeli. Nie bójmy się wybierania nawet tych najdziwniejszych, ozdobionych błyszczącą nitką, guzikami czy ciemnym i mocnym wzorem. Łóżko może pozostać jedynym kontrastowym elementem w naszej spokojnej sypialni, a pomimo tego całość będzie naprawdę stylowa. Może jednak podczas projektowania naprawdę zakochacie się w miejskim, kontrastowym stylu i zdecydujecie się na spróbowanie go także w innych aspektach.
Rzuć na to nieco światła
Istotnym elementem każdej sypialni Hilding w miejskim stylu jest odpowiednie oświetlenie. Jasny strumień sufitowego światła, kusząca zmysłowym blaskiem lampa ścienna czy precyzyjna lampka nocna z mocnym strumieniem to niezbędne elementy w każdej nowoczesnej sypialni. Dzięki zróżnicowaniu źródeł światła możemy z łatwością manipulować nie tylko poziomem oświetlenia w pokoju, ale przede wszystkim panującym tam nastrojem i atmosferą wnętrza. Dzięki temu z łatwością już w kilka chwil wyczarujemy intymny klimat dla dwojga, funkcjonalne domowe biuro czy relaksującą przestrzeń do rozmów, czy realizowania swoich hobby.
Ile źródeł światła powinno znaleźć się w miejskiej sypialni? Dobrze jest wprowadzić, choć dwie lampy różniące się stylem oświetlenia, dzięki którym zarządzanie atmosferą panującą w pomieszczeniu jest prostsze. Jednak w tym wypadku obowiązuje zasada im więcej, tym lepiej – nie ograniczajmy się w kwestii oświetlenia i pozwólmy naszej miejskiej sypialni rozbłysnąć stylowymi barwami.
Dekoracje są Twoim sprzymierzeńcem
Miejski styl nie obawia się intrygujących rozwiązań i ciekawych połączeń, Jeśli chcesz zaprojektować swoją sypialnię zgodnie z jego wytycznymi, sięgnij po ciekawe dodatki i niebanalne ozdoby, które pozwolą Ci lepiej wyrazić siebie i pokazać Twój charakter we wnętrzu. Industrialne dodatki, takie jak figurki z giętego metalu, ozdoby ścienne czy ciekawe instalacje będą wyglądać w sypialni świetnie i przyciągać wzrok.
Kolejnym ozdobnym elementem w sypialni urządzonej w stylu miejskim może być ściana wypełniona obrazami czy plakatami. Jeśli reszta sypialni urządzona jest minimalistycznie, to taki mocny akcent nie przytłoczy wnętrza, a jedynie sprawi, że będzie ciekawsze. Na ścianie możemy powiesić kilkanaście ozdobnych ramek i wypełnić je plakatami czy hasłami, które w jakiś sposób do siebie nawiązują, tworząc ciekawą całość. Jeśli jesteśmy zdecydowani na jeden wzór, możemy pójść dalej i zamienić plakat czy obraz na dużą fototapetę, które pokryje całą ścianę.
Innymi dodatkami, które dodadzą naszej miejskiej sypialni szyku, są atrakcyjne dywany czy zestawy tekstyliów. Możemy zdecydować się na mocny, intrygujący wzór, który będzie stanowił estetyczną podstawę wnętrza, lub postawić na minimalistyczne projekty, dzięki którym sypialnia będzie spokojna i harmonijna. Wybierzmy to, co bardziej pasuje do naszego gustu i ogólnego projektu mieszkania i cieszmy się pięknem, jakie dodają wnętrzu nowe akcesoria.
A może miejska dżungla?
W miejskich wnętrzach świetnie sprawdzają się także dekoracje w postaci… żywych roślin. Związany jest z nimi nawet cały osobny trend, nazywany urban jungle, czyli miejską dżunglą. To połączenie nowoczesnego wystroju z dziesiątkami roślin doniczkowych, które w zaskakujący sposób tworzą jednak harmonijny obraz. Miejska dżungla podkreśla istotę natury i ekologicznych rozwiązań we wnętrzarstwie, a także na planie miasta.
Jeśli chcesz odświeżyć swoje wnętrze, dodać mu naturalnego kopa i przyozdobić intensywną zielenią egzotycznych roślin, zdecyduj się na miejską sypialnię w stylu urban jungle. Nie musisz od razu zamawiać całej ciężarówki roślin wprost z lokalnej hurtowni. Zacznij od kilku kwiatów, które i tak wpłyną na wygląd sypialni. Sprawdź, czy pamiętasz o ich regularnym podlewaniu oraz pielęgnacji i zobacz, jak przyjemne jest obserwowanie efektów swojej pracy w postaci pięknych liści. Dodatkowym atutem wprowadzenia żywych roślin do sypialni jest ich działanie, czyli oczyszczanie powietrza. Jak udowodniły badania, rośliny takie jak skrzydłokwiaty, bluszczyki czy sansewierie mają zdolność pochłaniania szkodliwych substancji, a tym samym oczyszczania powietrza we wnętrzach. Dobra wiadomość jest taka, że rośliny oczyszczające powietrze są także jednymi z najprostszych w uprawie.
Nowoczesne technologie
Miejski styl wymaga nowoczesnych i bezkompromisowych pomysłów, które ułatwiają codzienne życie i przenoszą mieszkania w erę nowoczesności. Są nimi rozwiązania technologiczne, ułatwiające korzystanie z domu czy ergonomiczne zarządzanie zużyciem energii. Jeśli planujesz urządzenie sypialni w stylu miejskim, uwzględnij w niej systemy takie, jak inteligentne oświetlenie. Takie mechanizmy pozwalają przykładowo sterować natężeniem światła z telefonu, dzięki czemu nie musimy nawet wstawać z łóżka, by przygasić czy zupełnie wyłączyć światło. Inną ciekawą metodą są systemy świateł opartych na ruchu, które automatycznie wyłączają się, kiedy nikt nie przebywa w pomieszczeniu.
Innym ważnym systemem rodem ze smart domu są zasuwające się o konkretnej porze, np. o zmroku, rolety antywłamaniowe. Jeśli mieszkasz na niskiej kondygnacji, ten pomysł dedykowany jest właśnie dla Ciebie. Nawet w bezpiecznej dzielnicy mogą zdarzyć się akty wandalizmu, dlatego chronienie się przed nimi zawczasu jest mądrym rozwiązaniem świadczącym o myśleniu perspektywicznym.
Innym pomysłem, który warto wprowadzić do swojej miejskiej sypialni, jest energooszczędne oświetlenie. To już najwyższa pora, by zamienić stare i nieefektywne żarówki na LEDy, które posłużą nam dłużej i będą bardziej ekologiczne. Dobrze jest wybierać także pozostałe elementy wyposażenia sypialni, takie jak telewizory, na podstawie klasy energetycznej. To wskaźnik pokazujący stopień energooszczędności danego produktu. Dzięki niemu prościej jest nam zdecydować się na produkt, który ochroni naszą planetę i portfele. Pamiętajmy jednak, że niedawno zmieniło się oznaczenie klas energetycznych. Dawne najwyższe wskaźniki, takie jak A++, zastąpiła dziś litera C. Produkty o wyniku A i B nie są jeszcze produkowane, a te oznaczenia zachowano dla wysoce energooszczędnych sprzętów przyszłości.