Dom

Jak technologia może wspierać Twój sen? Sprawdź linię materaców Curem

Sen jest niezwykle ważnym elementem życia każdej osoby. Dzięki niemu organizm regeneruje się, a umysł odpoczywa po całym dniu intensywnych aktywności. Niestety, wielu z nas boryka się z problemami z zasypianiem, a nieprawidłowy sen może przecież prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Na szczęście, dzięki postępowi technologicznemu, istnieje wiele narzędzi, które mogą pomóc w poprawie jakości snu i ułatwieniu zasypiania. W tym artykule omówimy różne technologie, które mogą wpłynąć na poprawę snu, w tym inteligentne materace, nowości elektroniczne czy nowoczesne tekstylia. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jakie technologie mogą pomóc w poprawie jakości Twojego snu i jak możesz je wykorzystać, aby cieszyć się lepszym wypoczynkiem.

Materace – co się zmieniło?

Materac jest podstawowym elementem sypialni, od którego zależy jakość i zdrowie naszego wypoczynku. Jeśli sypiamy na starym, nieprawidłowo dobranym czy zużytym materacu, szybko zaczniemy mierzyć się z różnorakimi dolegliwościami bólowymi i narzekać na pogorszenie jakości wypoczynku. Dziś materace starej generacji są wypierane z rynku coraz to nowszymi rozwiązaniami, które wykorzystują postęp naukowy do zapewniania większej wygody i ergonomii wypoczynku. Tradycyjne sprężyny zostały zastąpione przez nowoczesne materace z wypełnieniem ze sprężyn kieszeniowych, czyli systemu zamkniętych w oddzielnych kieszeniach sprężyn, które połączone są ze sobą specjalnymi sznureczkami. Wykorzystanie tej technologii do produkcji materaców sprawiło, że są one niezwykle odporne na uszkodzenia, a równocześnie zapewniają komfortową sprężystość i ochronę przed odczuwaniem ruchów drugiej śpiącej osoby.

Materace z pianki kojarzone były niegdyś z tanim i prostym rozwiązaniem, które szybko się odkształca i niszczy. Dziś materace piankowe są jednymi z najbardziej innowacyjnych i najchętniej wybieranych podłoży snu. Dzięki idealnemu dostosowaniu do kształtu ciała przez temperaturę czy nacisk, pianki termoelastyczne i wysokoelastyczne zyskały rozgłos jako świetne rozwiązanie dla nawet najbardziej wymagających użytkowników. Szybki wzrost jakości materaców, którego świadkami byliśmy w ostatnich dziesięcioleciach, jest korzystny nie tylko dla zwykłych użytkowników, którzy mogą cieszyć się lepszym komfortem każdego dnia. Materace oparte na nowoczesnych technologiach to prawdziwe zbawienie dla wszystkich, którzy zmagają się z dolegliwościami bólowymi czy problemami zdrowotnymi. Dziś materac może zapewniać odpowiednią stabilizację przy leczeniu kręgosłupa czy ograniczać rozwój odleżyn.

Jakie technologie spotykamy w nowoczesnych materacach?

Nowoczesne materace kryją w sobie o wiele więcej ciekawych funkcji, niż można by przypuszczać. Dla przykładu, jedną z nowinek technologicznych, jakie można spotkać w najwyższej klasie materaców, jest specjalny system termoregulacji i wietrzenia. Odpowiednio zaprojektowane systemy odprowadzania wilgoci z materaców są niezwykle ważne, ponieważ to one odpowiadają za higienę naszego snu. Jeśli materace nie są wystarczająco przewiewne i oddychające, w ich wnętrzach gromadzi się wilgoć, która jest preferowanym środowiskiem do rozwoju dla grzybów i pleśni. W nowoczesnych materacach stosuje się szereg rozwiązań, które pomagają uporać się z tym problemem. Wśród nich warte wspomnienia są specjalne otwory wentylacyjne, termoregulujące pianki czy pokrowce kierujące gorące powietrze na zewnątrz materaca.

Innym pomysłem, który został wprowadzony do nowoczesnych materaców dzięki długim badaniom, jest podział na 7 niezależnych stref twardości w jednym produkcie. Ciało leżące na takim materacu wypoczywa równocześnie na strefie głowy, barków, kręgów lędźwiowych, miednicy, ud, łydek oraz stóp. Co jednak zmienia taki podział w materacu? Dzięki niemu ciało, a w szczególności kręgosłup, układa się prawidłowo w trakcie snu. Niezależnie od tego, jaką pozycję snu przybierzemy – na plecach, brzuchu czy boku – materac odpowiednio kompensuje nacisk naszego ciała, gwarantując nam przyjemną amortyzację. To idealne połączenie nacisku i podparcia, które zostało opracowane przez naukowców i przetestowane w światowych ośrodkach badawczych. Co więcej, w każdym z wcześniej wymienionych obszarów odczuwamy zwiększony komfort. Podział na 7 stref znaleźć można zarówno w nowoczesnych materacach piankowych, w których ten efekt uzyskuje się poprzez specjalne nacięcia, jak i w materacach hybrydowych, opartych na systemie sprężyn.

Idące z duchem czasu firmy korzystają także z nowoczesnych dodatków sypialnianych, takich jak pokrowce na materace czy poduszki. Ten pozornie nieistotny dodatek do łóżka może zmienić naprawdę wiele. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na poziom higieny w sypialni. Przeciwdziała wnikaniu szkodliwych drobin do wnętrza materaca czy poduszki, jednocześnie ułatwiając ulatywanie wilgoci z ich środka. Dzięki temu, że można prać je w zwykłej pralce, są one korzystne dla zdrowia alergików czy osób ze skórą wrażliwą. Pokrowce pozytywnie wpływają także na trwałość dodatków do łóżka, przedłużając ją i chroniąc przed urazami mechanicznymi. Po jakie pokrowce warto sięgnąć? Ciekawym rozwiązaniem są pokrowce z linii Curem, do których stworzenia wykorzystuje się zeolity, czyli materiały o właściwościach antybakteryjnych i neutralizujących zapachy. To idealna synergia nowoczesnej technologii z korzystaniem z dóbr natury, która sprawi, że nasz wypoczynek będzie bardziej komfortowy.

Automatyczne systemy oświetlenia

Klimat w sypialni w dużej mierze zależy od źródeł światła, które tam zastosujemy. Warto różnicować je i stawiać na odmienne rodzaje oświetlenia, by móc z łatwością zmieniać sypialniany nastrój. Dla przykładu, punktowa lampka nocna świetnie sprawdzi się jako towarzysz nocnej lektury, jasne światło sufitowe pomoże nam w szybkich porządkach, a rozproszone promienie ściennych kinkietów sprawią, że poczujemy się zmysłowo. Jak jednak poradzić sobie z obsługą tak wielu źródeł światła? Najlepszym sposobem jest skorzystanie z nowoczesnej technologii i systemu inteligentnej obsługi światła. Za pomocą smartfona możemy sterować natężeniem i jasnością światła, a także zasuwać czy rozsuwać zewnętrzne rolety, wpuszczając do wnętrza światło słoneczne. To proste i szybkie rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy nawet wstawać z łóżka, by wyłączyć światło.

Nawilżacz i oczyszczacz powietrza

Idealnym kompletem wspomagającym zdrowy sen w dużych miastach jest nawilżacz wraz z oczyszczaczem. Te elektroniczne sprzęty zrobią wszystko, by panujące w sypialni powietrze stało się jak najkorzystniejsze dla naszego zdrowia. Rolą nawilżaczy powietrza jest zamiana suchego, domowego powietrza na bardziej wilgotne i korzystne dla śluzówki naszego nosa czy dla skóry. Szczególnie w okresie grzewczym, kiedy powietrze w mieszkaniach staje się suche i nieprzyjazne dla naszego ciała, nawilżacz jest niezbędny. Z jego obecności z pewnością ucieszą się także rośliny doniczkowe, które preferują życie w nieco podwyższonej wilgotności. Nawilżacz ogranicza także działanie alergenów we wnętrzach, zapewniając spokojniejszy wypoczynek alergikom.

Oczyszczacz skupia się na zanieczyszczeniach, które niesione są przez powietrze. Choć może wydawać się nam, że otwierając okna i wietrząc działamy jedynie na swoją korzyść, to niestety często wraz ze świeżym powietrzem wpuszczamy do wnętrza szkodliwe drobiny i zanieczyszczenia. Oczyszczacze neutralizują je, dobrze rozprawiając się także z kurzem, drobinami pleśni czy grzybów. Śpiąc w pokoju strzeżonym przed zanieczyszczeniami przez oczyszczacz możemy być spokojni o zdrowie swoich dróg oddechowych.

Elektroniczne dyfuzory zapachu

Era dopalających się kaganków z zapachową świecą odeszła w niepamięć. Dziś by wypełnić sypialnię przyjemnym aromatem, a jednocześnie uniknąć emitowania substancji smolistych, sięga się po elektryczne dyfuzory zapachu. To zamknięte w pięknych i stylowych opakowaniach urządzenia, które zamieniają olejki eteryczne w przyjemną zapachową mgiełkę. Elektryczny dyfuzor pracując wyrzuca w powietrze piękny zapach, który dzięki formie mgiełki lepiej i dłużej unosi się w pomieszczeniach. Korzystanie z takiego dyfuzora to nie tylko prawdziwy spektakl aromatyczny, ale także wizualny – lekka smuga mgiełki wraz z delikatnym podświetleniem dyfuzora prezentują się naprawdę imponująco.

Dlaczego warto sięgnąć jednak po taki sprzęt w swojej sypialni? Od wieków wiadomo, że piękne zapachy mają moc wpływania na nasz nastrój i samopoczucie. Aromaterapię wykorzystuje się także po to, by lepiej się relaksować i prościej zapadać w sen. Zapachy eukaliptusa, jaśminu czy lawendy coraz częściej wykorzystuje się w sypialniach, by ułatwić naturalne odprężenie się. Korzystanie z elektrycznego dyfuzora zapachu jest dobrym sposobem na wprowadzenie do wnętrza przyjemnego zapachu, który jednak nie przytłoczy nas swoją intensywnością.

Przyjemna muzyka

Dobrym pomysłem na wprowadzenie odrobiny technologii do sypialni jest zamontowanie tam nowoczesnego systemu dźwiękowego. Choć oczywiście podstawową rolą sypialni jest zapewnianie nam wygodnego snu, to często przebywamy tam by się zrelaksować czy spędzić miły czas – na przykład oglądając film. Inwestycja w nowoczesny sprzęt dźwiękowy zwróci nam się, przemieniając zwykłą sypialnię w prawdziwą salę kinową dzięki wysokiej jakości dźwięku. Za nowoczesny system dźwiękowy podziękujemy sobie także, słuchając w sypialni relaksujących dźwięków, takich jak szum fal czy stukot deszczu o szyby. Dźwięk z rozmieszczonych w różnych punktach sypialni głośników przyjemnie nas otuli i sprawi, że po zamknięciu oczu przeniesiemy się w dowolny zakątek ziemi. Zasypianie przy kojących dźwiękach pozwoli się nam odprężyć i przyjemnie wprowadzi nas w krainę snu.

Artykuł partnera: sleepinghouse.pl

Zobacz też

Metoda 4-7-8, czyli trening Jacobsona

Metoda 4-7-8, czyli trening Jacobsona

5 naturalnych sposobów na bezsenność

5 naturalnych sposobów na bezsenność

Sen i inne zdrowe nawyki – dbaj o swoje zdrowie!

Sen i inne zdrowe nawyki – dbaj o swoje zdrowie!

Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia

Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia

Sypialnia Hilding w nowoczesnym wydaniu, czyli miejski styl
Dom

Sypialnia Hilding w nowoczesnym wydaniu, czyli miejski styl

Poznaj produkty od SleepMed, które zagwarantują zdrowy sen!
Dom

Poznaj produkty od SleepMed, które zagwarantują zdrowy sen!