5 naturalnych sposobów na bezsenność

Sen stanowi jedną z najważniejszych ludzkich potrzeb. Niestety specyfika dzisiejszego trybu życia często staje się przyczyną bezsenności. Trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu, a także zbyt wczesne wstawanie, mogą wpływać negatywnie nie tylko na zdrowie, ale również prowadzić do zaburzeń nastroju wywołanego chronicznym zmęczeniem. Istnieje jednak szereg naturalnych sposobów, dzięki którym można zapobiegać bezsenności, a także stopniowo niwelować jej symptomy, które już się pojawiły.

Czym jest bezsenność?

Bezsenność to zaburzenie charakteryzujące się trudnościami z zasypianiem, słabą jakością snu lub ciągłym wybudzaniem się w nocy. Przyczyny tego problemu są bardzo różne. Czasem mają charakter emocjonalny, a innym razem są związane z chorobami somatycznymi. Kłopoty ze snem mogą być wywołane nadmierną ilością stresu, a także depresją czy zaburzeniami lękowymi.

Kłopoty ze snem wiążą się z negatywnymi skutkami. Powodują chroniczne zmęczenie, drażliwość, obniżenie nastroju, uniemożliwiają koncentrację i skupienie, utrudniają zapamiętywanie nowych informacji, a nawet znacznie obniżają efektywność w pracy lub w szkole. Zbyt mała ilość snu może też zwiększyć ryzyko zachorowania na otyłość, cukrzycę, nadciśnienie, a także na niektóre rodzaje nowotworów.

Naturalne sposoby na bezsenność

Istnieją różne sposoby leczenia bezsenności. W niektórych przypadkach konieczne jest udanie się do lekarza. Jest jednak szereg skutecznych, naturalnych metod, które pozwalają na pozbycie się problemu lub zniwelowanie jego symptomów. Jakie sposoby na bezsenność warto wypróbować przed udaniem się do lekarza lub w celu wsparcia już wdrożonego leczenia?

Regularność

Jednym z podstawowych czynników, które stanowią przyczynę bezsenności jest zaburzenie rytmu okołodobowego. Podstawą dla poradzenia sobie z problemem stanowi ustabilizowanie zegara biologicznego. Godziny spędzane w łóżku powinny być codziennie takie same. Wiele osób w weekendy śpi dłużej – jest to praktyka bezwzględnie niewskazana osobom zmagającym się z bezsennością. Organizm powinien przyzwyczaić się do konkretnego harmonogramu. Unikanie chaotyczności i nieregularności stanowi też jedną z ważnych kwestii dotyczących profilaktyki zaburzeń snu.

A jakie korzyści wynikają z zachowania regularności? Przede wszystkim – lepsza jakość snu. Dodatkowo, osoby śpiące codzienne w tych samych godzinach cieszą się bardziej efektywną fazą REM, lepszym nastrojem i większą wydajnością w pracy dzięki zdolności do szybkiego skoncentrowania się.

Zdrowa dieta

Dieta może być jednym z ważnych czynników wywołujących problemy z zasypianiem. Ma to miejsce w szczególności wtedy, gdy zawiera wiele węglowodanów prostych. Wywołuje to bowiem wahania cukru we krwi będące przyczyną napięcia i niepokoju. Również duże ilości kofeiny i picie alkoholu przed snem to czynniki wpływające na kłopoty z zasypianiem i częste budzenie się w nocy.

Z kolei dobrze skomponowanym jadłospisem można korzystnie wpłynąć na jakość snu. Dieta bogata w zdrowe tłuszcze i odpowiednie ilości białka wpływa pozytywnie na stabilność hormonów, neuroprzekaźników, oraz na stały poziom cukru. Poprawia to jakość snu i zmniejsza częstotliwość budzenia się w nocy.

Ćwiczenia relaksacyjne

Osobom zmagającym się z problemami ze snem zaleca się wprowadzenie do swojej codziennej rutyny ćwiczeń relaksacyjnych. Dzięki nim możliwe jest zredukowanie stresu, a także zdobycie narzędzi, które umożliwią przyspieszenie procesu zasypiania. Głębokie oddychanie, medytacja, relaksacja mięśni – wszystko to pozwala na widoczne obniżenie kortyzolu we krwi. Jest to hormon stresu, który często uniemożliwia spokojne zasypianie.

Ćwiczenia relaksacyjne mogą też być doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na zaburzenia lękowe uogólnione. Dzięki nim łatwiejsze staje się zredukowanie zmartwień i nawracających myśli wywołujących napięcie. Ćwiczenia tego typu często są zalecane przez terapeutów pracujących z pacjentami zmagającymi się z uciążliwą bezsennością.

Dobrze wyposażona sypialnia

Jakość snu i szybkość zasypiania to kwestie, które mogą ulec znacznej poprawie jeżeli sypialnia zostanie wyposażona w meble i akcesoria wysokiej jakości. Szczególne znaczenie ma materac – powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb konkretnego użytkownika. Równomiernie podparte ciało będzie mogło się w pełni rozluźnić i znacznie zmniejszy się częstotliwość wybudzeń podczas snu. Podobną funkcję pełni poduszka – ergonomiczne dopasowanie do budowy ciała osoby śpiącej zapewni zdrowie i wygodę części szyjnej i piersiowej kręgosłupa.

Zioła i zbilansowana suplementacja

W problemach ze snem pomocne mogą okazać się zioła i suplementy diety, takie jak melisa, melatonina, magnez, witamina B6, kozieradka czy lawenda. Jednak przed wprowadzeniem substancji tego typu w jakiejkolwiek postaci, zawsze warto wykonać badania kontrolne pod kątem wykrycia ewentualnych niedoborów, a następnie skonsultować się z lekarzem. Źle dobrane suplementy diety mogą więcej zaszkodzić, niż pomóc.

Kiedy naturalne metody nie są wystarczające?

W niektórych sytuacjach naturalne metody nie okażą się pomocne. Co wtedy zrobić? W celu leczenia bezsenności w pierwszej kolejności warto udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak z reguły niezbędne będzie udanie się do psychoterapeuty i psychiatry. Podczas terapii można poznać różne, skuteczne narzędzia, które pomogą w zmianie swoich przekonań, ograniczeniu stresu i modyfikowaniu zniekształceń myślowych. Z kolei środki farmakologiczne przydadzą się w szczególności w początkowej fazie leczenia w celu zregenerowania organizmu i umożliwienia pacjentowi podejścia do terapii z optymalnym poziomem energii i motywacji.

Bezsenność to poważny problem. Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę snu i zapobieganie pojawieniu się problemów. Istnieje jednak wiele metod – zarówno naturalnych, jak i farmakologicznych – dzięki którym możliwe jest zniwelowanie kłopotu. W początkowej fazie problemu można na własną rękę walczyć z bezsennością. Jednak później warto rozważyć udanie się po pomoc do specjalisty.

Zobacz też

Metoda 4-7-8, czyli trening Jacobsona

Metoda 4-7-8, czyli trening Jacobsona

Sen i inne zdrowe nawyki – dbaj o swoje zdrowie!

Sen i inne zdrowe nawyki – dbaj o swoje zdrowie!

Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia

Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia

Sypialnia Hilding w nowoczesnym wydaniu, czyli miejski styl
Dom

Sypialnia Hilding w nowoczesnym wydaniu, czyli miejski styl

Jak technologia może wspierać Twój sen? Sprawdź linię materaców Curem
Dom

Jak technologia może wspierać Twój sen? Sprawdź linię materaców Curem

Poznaj produkty od SleepMed, które zagwarantują zdrowy sen!
Dom

Poznaj produkty od SleepMed, które zagwarantują zdrowy sen!