Dieta dla zapracowanych – jak szybko przygotować zdrowe posiłki?

Dzisiejszy świat jest niezwykle dynamiczny. Szybkie tempo funkcjonowania sprawia, że czas na obowiązki domowe jest bardzo ograniczony. Jednym z aspektów życia, które są zaniedbywane przez wiele osób z powodu braku czasu, jest zdrowa dieta. Jakie sposoby pozwolą skomponować jadłospis szybki w przygotowaniu, smaczny, a jednocześnie pełnowartościowy?

Czy zdrowa dieta ma znaczenie?

Zdrowa dieta ma ogromne znaczenie dla zdrowia i ogólnego samopoczucia. Wpływa zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Optymalna podaż składników odżywczych zapewnia prawidłowe funkcjonowanie ciała. Białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały – wszystko to powinno być organizmowi dostarczane wraz z dietą. Składniki te są niezbędne dla odpowiedniego działania kości, mięśni, mózgu, układu odpornościowego i wszelkich innych organów. Dzięki jedzeniu dobrze zbilansowanych posiłków można uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych, chociażby takich jak cukrzyca, czy różne typy nowotworów.

Dieta wpływa też na zdrowie psychiczne i może stanowić silny instrument, pozwalający na zapobieganie m.in. zaburzeniom nastroju. Kwas foliowy, magnez, witaminy z grupy B i nienasycone kwasy tłuszczowe mogą stanowić istotny czynnik w leczeniu depresji czy lęku uogólnionego. Zdrowa dieta podnosi poziom energii i motywacji do działania, a tym samym wzmacnia poczucie sprawczości.

Planowanie posiłków i rozważne zakupy

Czas potrzebny na przygotowywanie posiłków może ograniczyć ustalenie jadłospisu na cały tydzień. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie zastanawiania się nad tym jakie danie przygotować, a także biegania do sklepu po brakujące produkty. Po zaplanowaniu wszystkich posiłków, warto stworzyć listę potrzebnych składników, a następnie udać się na duże zakupy. Takie rozwiązanie znacznie zwiększy ilość czasu wolnego w ciągu tygodnia.

Rozważne planowanie jadłospisu nie tylko ogranicza nakłady czasowe, ale również pozwala na zbilansowanie swojej diety. Dużą korzyścią jest również możliwość całkowitego wykorzystywania posiadanych produktów spożywczych. Można zminimalizować marnowanie żywności i przysłużyć się środowisku naturalnemu – a także wprowadzić do domowego budżetu spore oszczędności.

Meal prepping – czym jest i czy warto z niego korzystać?

Zastanawiając się nad tym, jak dbać o zdrową dietę w gąszczu codziennych obowiązków, nie można pominąć tematu stosowania techniki meal prepping. Polega ona na planowaniu, gotowaniu i pakowaniu posiłków z wyprzedzeniem. Obejmuje przede wszystkim przygotowywanie całych dań, lub ich części, a następnie przechowywanie ich w lodówce i zamrażarce w takiej formie, którą łatwo można podgrzać. Jakie zalety są związane z tym sposobem przygotowywania jedzenia?

  • Znaczna oszczędność czasu – przygotowywanie wielu posiłków jednocześnie pozwala na znaczne zmniejszenie czasu spędzonego w kuchni w ciągu tygodnia. Jest to główna zaleta, doceniana przez zapracowane osoby.
  • Łatwiejsze dokonywanie zdrowych wyborów – jeśli w lodówce znajdują się gotowe, zdrowe posiłki, znacznie mniejsza jest pokusa kupienia fast foodu na mieście.
  • Kontrolowanie wielkości porcji – meal prepping to dobry wybór dla osób na diecie redukcyjnej. Przygotowanie posiłków o odpowiedniej kaloryce jest stosunkowo proste i zapobiega gotowaniu zbyt dużych porcji w pośpiechu, gdy brakuje czasu na dokładne zważenie wykorzystywanych produktów.
  • Rzadsze wizyty w sklepie – gotowanie na zapas zmniejsza częstotliwość robienie zakupów. Dzięki temu wiele osób wprowadza znaczne oszczędności w swoim domowym budżecie.

Zdrowe przekąski w pracy – co wybrać?

Jedną z sytuacji zwiększających prawdopodobieństwo dokonania nierozsądnych wyborów żywieniowych jest przebywanie przez długi czas poza domem. Wiele osób ulega pokusie m.in. w godzinach pracy. Batonik z automatu lub ze sklepu na rogu to najprostsze rozwiązanie, któremu czasem ciężko się oprzeć. Można jednak wybrać zdecydowanie zdrowsze alternatywy, których przygotowanie również nie wymaga czasu! W praktycznie każdym sklepie można kupić m.in. jogurty naturalne z owocami, nasiona, orzechy, a także pełnoziarniste kanapki. Również owoce i warzywa przygotowywane są w małych pudełeczkach, które można wrzucić do torby w drodze do pracy. Popularność w ostatnich latach zyskał m.in. hummus z warzywami – można znaleźć go w sklepach np. w wersji podawanej z kaszą, fasolą czy z preclami. Również gotowe sałatki stanowią dobrą alternatywę dla słodyczy i fast foodów.

Czy gotowe dania zawsze są złym wyborem?

Kupno gotowych dań – zarówno w fast foodach, jak i w sklepach – często stanowi niezbyt rozsądny wybór. Takie posiłki z reguły charakteryzują się wysokim stopniem przetworzenia, dużą ilością konserwantów i sztucznych dodatków w składzie, a także zbędnym cukrem i solą. Wszystko to wpływa negatywnie na zdrowie. Z reguły posiłki tego rodzaju są dość drogie, a także zawierają nieduże ilości wartości odżywczych. Składniki są słabej jakości i często mogą być nieświeże.

Są jednak pewne zalety gotowych dań. Wiele osób wybiera je ze względu na wygodę, długi czas przydatności do spożycia, a także łatwość przygotowania np. w biurze czy podczas podróży. Dodatkowo, gotowe dania zawsze posiadają jasno wskazaną kaloryczność. Czasem można umieścić w jadłospisie gotowe dania. Warto jednak dokładnie czytać etykiety, a w fast foodach prosić o podanie składu. Zawsze możliwe jest wybranie produktu wykonanego z nieco zdrowszych produktów. Należy jednak dbać o to, aby jedzenie gotowców nie stało się nawykiem, a codzienna dieta powinna składać się z własnoręcznie przygotowywanych dań.

Przygotowywanie zdrowych posiłków nie jest niemożliwe – nawet dla zapracowanych osób. Warto korzystać z kilku podstawowych zasad ograniczających ilość potrzebnych nakładów czasowych, a ilość gotowców ograniczać do minimum. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie dobrego samopoczucia, dużych pokładów energii i zdrowia przez długie lata.

Zobacz też

Sen i inne zdrowe nawyki – dbaj o swoje zdrowie!

Sen i inne zdrowe nawyki – dbaj o swoje zdrowie!

Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia

Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia