Jak bierny i aktywny wypoczynek wpływa na sen?

Po ciężkim dniu nie ma nic lepszego, niż powrót do ciepłego domu. Resztę dnia możemy spożytkować na wiele sposobów, w tym uwzględniając bierny i aktywny wypoczynek. Są to dwie różniące się od siebie formy spędzania czasu. A co warto o nich wiedzieć oraz w jaki sposób wpływają na jakość i długość naszego snu? 

Czym się różni bierny wypoczynek od aktywnego? 

Wypoczynek bierny polega na zaniechaniu wszelkich wysiłków fizycznych lub ograniczenie ich do normalnych, codziennie wykonywanych czynności życiowych. Za najczęstszy przykład służy nam sen, jednak w ciągu dnia to może być wszelkiego rodzaju prace wykonywane na leżąco lub siedząco. Natomiast wypoczynek czynny stanowi pełną aktywność ruchową i przejawia się w wielu czynnościach. Może to być:

  • gotowanie, sprzątanie, spacerowanie,
  • bieganie, wychodzenie z psem, jazda na rowerze,
  • wszelkiego rodzaju aktywności sportowe.

Bierny i aktywny wypoczynek a jakość snu

>Niezaprzeczalnie – zarówno bierny, jak i aktywny wypoczynek w znaczący sposób wpływa na sen. Najważniejsze jednak, aby zachować między nimi odpowiednią równowagę. Dlaczego? Otóż bierny odpoczynek, zwłaszcza w godzinach wieczornych pozwala nam się wyciszyć i uspokoić. Możemy ten czas poświęcić na pielęgnację lub rozwijanie swoich pasji. Świetnym rozwiązaniem będzie tutaj czytanie książki, słuchanie muzyki czy oglądanie ulubionego serialu. Jednak nadmiar biernego wypoczynku w ciągu dnia może negatywnie odbić się na naszej kondycji – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Natomiast aktywny wypoczynek odpowiada za zmęczenie organizmu, przez co umożliwia nam szybsze zasypianie oraz głębszy wypoczynek. Jednak nie jest zalecany w godzinach wieczornych (wyjątkiem jest joga, która dodatkowo relaksuje nasz przed pójściem do łóżka), gdyż nadmiernie pobudza nasze ciało oraz umysł.

Jak wspomóc zdrowy sen? 

Nie tylko stopień aktywności fizycznej wpływa na jakość i długość naszego snu. Jak się okazuje, dużą rolę odgrywa tutaj odpowiednio skomponowane łóżko. Powinno się ono składać przede wszystkim z odpowiednio dopasowanego do naszych preferencji, podłoża, jakim jest materac do spania. Wyróżnia się on unikalnymi właściwościami oraz wyjątkową budową, przez co jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała. Gwarantuje to prawidłową regenerację mięśni oraz stabilizację kręgosłupa w czasie snu. Oprócz dobrego materaca, warto również:

  • zadbać o relaksująca atmosferę w sypialni,
  • spożywać lekkostrawną kolację,
  • unikać kofeiny, nikotyny i alkoholu w godzinach wieczornych.

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, ale na sen przeznaczamy aż ⅓ swojego życia, czyli średnio osiem godzin dziennie. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o zdrowy styl życia, który korzystnie będzie wpływał na jakość naszego snu.

Zobacz też

Metoda 4-7-8, czyli trening Jacobsona

Metoda 4-7-8, czyli trening Jacobsona

5 naturalnych sposobów na bezsenność

5 naturalnych sposobów na bezsenność

Sen i inne zdrowe nawyki – dbaj o swoje zdrowie!

Sen i inne zdrowe nawyki – dbaj o swoje zdrowie!

Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia

Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia

Jak technologia może wspierać Twój sen? Sprawdź linię materaców Curem
Dom

Jak technologia może wspierać Twój sen? Sprawdź linię materaców Curem

Poznaj produkty od SleepMed, które zagwarantują zdrowy sen!
Dom

Poznaj produkty od SleepMed, które zagwarantują zdrowy sen!