Zielona sypialnia, czyli jakie rośliny wybrać do sypialni

Sypialnia powinna stanowić oazę spokoju, jednak nie jest to możliwe bez umieszczenia w niej dodatków. Dla jednych są to obrazy czy koce, a dla innych – rośliny. Nie od dziś wiadomo, że wybrane gatunki roślin mogą znacząco poprawić mikroklimat, oczyszczać powietrze, a także zadbać o lepszą jakość snu. A jakie rośliny powinny znaleźć się w naszej sypialni? 

Dlaczego sen jest ważny?

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę pełni spokojny sen w życiu człowieka. Oddziałuje on na liczne aspekty do zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Umożliwia prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, regeneracje mięśni oraz właściwy przebieg licznych procesów zachodzących w naszym organizmie. Jednak nie byłoby to możliwe bez odpowiednio skomponowanego łóżka. W jego skład wchodzi przede wszystkim stelaż, kołdra, poduszka, pościel oraz prześcieradło. Nie da się jednak ukryć, że najważniejszą rolę pełni tutaj materac do spania, który poprzez idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, gwarantuje najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki w czasie snu. Oprócz tego, w dużym stopniu odpowiada za higieniczne i antyalergiczne warunki do wypoczywania, przez co nic nie zakłóca naszego wypoczynku.

Kwiaty w sypialni a jakość snu

Niezaprzeczalnie, kwiaty w sypialni stanowią praktyczny dodatek, który może korzystnie wpływać na jakość naszego wypoczynku. Możemy tutaj postawić na dwa główne rodzaje roślin, a pierwsze z nich charakteryzują się przyjemnym i kojącym zapachem. Ułatwia on odprężenie się i pomaga w zasypianiu. Do nich zalicza się m.in. lawenda, jaśmin oraz rozmaryn. Drugi rodzaj ma właściwości oczyszczające powietrze. Wpływają na jego jakość oraz neutralizują toksyczne związki. Najlepiej pod tym względem sprawdza się:

  • filodendron, fikus i chryzantema wielkokwiatowa,
  • bluszcz pospolity, sansewieria gwinejska i paprocie,
  • skrzydłokwiat i dracena odwrócona.

Nasłonecznienie sypialni a rodzaj kwiatów

Kwiaty doniczkowe potrzebują odpowiednich warunków, aby mogły zdrowo rosnąć i cieszyć nasze oczy. Oznacza to, że przy ich wyborze nie należy uwzględnić tylko gatunku, ale także ich potrzeby pod kątem wilgoci. Równie ważną rolę pełni tutaj stopień nasłonecznienia, przez co można podzielić je na:

  • kwiaty cieniolubne, takie jak dracena odwrócona, filodendron czy zielistka,
  • kwiaty preferujące duże nasłonecznienie, takie jak aloes zwyczajny, rozmaryn, jaśmin, lawenda czy fikus,
  • kwiaty idealne na parapet, takie jak paproć, bluszcz pospolity czy sansewieria gwinejska.

Roślinność w sypialni to dla wielu z nas nieodłączny element każdej aranżacji. Co więcej, pełnią wiele praktycznych funkcji, gdyż oczyszczają powietrze oraz umożliwiają nam lepszy wypoczynek.

Zobacz też

Sypialnia Hilding w nowoczesnym wydaniu, czyli miejski styl
Dom

Sypialnia Hilding w nowoczesnym wydaniu, czyli miejski styl

Poznaj produkty od SleepMed, które zagwarantują zdrowy sen!
Dom

Poznaj produkty od SleepMed, które zagwarantują zdrowy sen!

Sypialnia Hilding Curem – głęboki oddech świeżości
Dom

Sypialnia Hilding Curem – głęboki oddech świeżości

Zrelaksuj się w swojej sypialni z Hilding Anders!

Zrelaksuj się w swojej sypialni z Hilding Anders!

Jak pozbyć się roztoczy z łóżka?

Jak pozbyć się roztoczy z łóżka?

Kiedy wymienić materac, poduszkę i kołdrę?

Kiedy wymienić materac, poduszkę i kołdrę?