Kiedy wymienić materac, poduszkę i kołdrę?

Przy pierwszym urządzaniu sypialni zwracamy szczególną uwagę na sposób aranżacji oraz łóżko. Wyposażamy je w odpowiednie dla nas produkty, które mają nam służyć przez lata. Jednak często zapominamy o tym, że nie są to przedmioty wieczne. Co jakiś czas należy je zmieniać, aby dalej mogły pełnić swoją funkcję. A po czym to rozpoznać?

W jaki sposób artykuły sypialniane się zużywają? 

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale w łóżko spędzamy średnio osiem godzin dziennie. Niejednokrotnie słyszymy, że sypialnia powinna być dopasowana do potrzeb i preferencji użytkownika, jednak na jak długo? Kiedy poszczególne artykuły sypialniane ulegają zużyciu oraz jak to rozpoznać? Wielu z nas myśli, że kupując droższe produkty – traci. Jak się okazuje, jest wręcz przeciwnie! Decydując się na wysokiej jakości modele, mamy pewność, że posłużą znacznie dłużej niż te tańsze, wykonane z rekomendowanych materiałów. Jest to ważne, gdyż w codzienne używanie materaca, poduszki czy kołdry sprowadza się do:

  • gromadzenia wilgoci w formie potu,
  • zbieranie martwego naskórka, będącego pożywką dla bakterii i roztoczy,
  • wyeksploatowania.

Wymiana materaca – na czym polega?

Głównym zadanie podłoża do spania jest zapewnienie prawidłowego ułożenia ciała. Tylko wówczas może się ono zregenerować we właściwy sposób i odpocząć. Oznacza to, że najważniejszą kwestią jest tutaj odpowiednie dopasowanie go do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Decydując się na dobry materac do spania, musimy mieć na uwadze, że średni czas jego żywotności wynosi 6-10 lat i więcej – w zależności od sposobu użytkowania oraz jakości. Pierwsze oznaki zużycia można zaobserwować na podstawie:

  • wyglądu, czyli wszelkiego rodzaju plam oraz zżółceń,
  • dźwięku, czyli skrzypienie,
  • zniekształceń, czyli pojawieniu się w dołki lub wczuwanie górek.

Wymiana kołdry i poduszki – po czym rozpoznać? 

Zużyta kołdra i poduszka daje inne symptomy, niż materac. Tutaj najczęściej mamy do czynienia z uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak rozdarcie poszewki lub nierównomierne układanie się wypełnienia. Może to być pierwsza wskazówka do wymiany. Oprócz tego należy zwrócić szczególną uwagę na kolor poszewki, pojawiające się plamy czy nieprzyjemny zapach. Szacuje się, że aby zapewnić sobie zdrowy i komfortowy sen, to należy wymieniać kołdrę i poduszkę średnio co 2 lata. Wówczas możemy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji wynikających z ich użytkowania. Do nich zalicza się zwiększone ryzyko zachorowania na astmę czy egzemę. Podobnie jest w przypadku pościeli, którą zaleca się zmieniać co tydzień lub dwa. Szeroki wybór artykułów sypialnianych znajdziesz na Senna Materace!

Żywotność artykułów sypialnianych można zwiększyć. Proces ten jest stosunkowo łatwy, jednak wymaga regularności. Odnosi się on do wszelkich czynności, które polegają na odkurzaniu materaca, wytrząsaniu pościeli oraz wietrzeniu.

Zobacz też

Metoda 4-7-8, czyli trening Jacobsona

Metoda 4-7-8, czyli trening Jacobsona

5 naturalnych sposobów na bezsenność

5 naturalnych sposobów na bezsenność

Sen i inne zdrowe nawyki – dbaj o swoje zdrowie!

Sen i inne zdrowe nawyki – dbaj o swoje zdrowie!

Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia

Dieta, ruch i sen – 3 filary zdrowego stylu życia

Sypialnia Hilding w nowoczesnym wydaniu, czyli miejski styl
Dom

Sypialnia Hilding w nowoczesnym wydaniu, czyli miejski styl

Jak technologia może wspierać Twój sen? Sprawdź linię materaców Curem
Dom

Jak technologia może wspierać Twój sen? Sprawdź linię materaców Curem