Rodzaje skóry – w jaki sposób rozpoznać typ swojej cery?

Większość osób, a w szczególności kobiet, marzy o idealnej cerze, która nie będzie wymagała specjalistycznej pielęgnacji, by wyglądać zdrowo i promiennie. Niestety w większości przypadków kosmetyki dobierane są na zasadzie prób i błędów, co może pogorszyć stan skóry. Właśnie dlatego najlepiej jest określić typ cery, by wiedzieć, jak o nią dbać.

Podstawowe typy cery

Określenie typu skóry może zdecydowanie ułatwić jej codzienny wygląd, a także pozwoli na dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Podstawowy podział wyróżnia cerę:

  • normalną: charakterystyczny dla tego rodzaju jest fakt, że skóra lekko się błyszczy, jednak pozostaje gładka, a pory są mało widoczne.
  • suchą: ten typ wyróżnia się dużą wrażliwością, odczuwaniem ściągnięcia po myciu oraz wczesnym uwidacznianiem się zmarszczek.
  • tłustą: ten rodzaj można rozpoznać po dużych i rozszerzonych porach, często pojawiających się wypryskach oraz przetłuszczającej się strefie T.
  • mieszaną: typ ten charakteryzuje się przesuszonymi policzkami oraz powiększonymi porami w okolicach czoła, nosa i brody.

Dodatkowe rodzaje skóry

Oprócz powyższych typów można wyróżnić jeszcze dodatkowe rodzaje skóry, które są nieco bardziej problematyczne, przez co konieczne jest poświęcenie większej uwagi. Mowa tutaj o cerze:

  • wrażliwej, która jest podatna na różnego rodzaju podrażnienia, wynikające ze stosowania nieodpowiednich kosmetyków lub zabiegów pielęgnacyjnych.
  • dojrzałej, charakteryzującej się dużą ilością zmarszczek oraz zwiotczałą i cienką skórą.
  • trądzikowej – jej kolor jest zazwyczaj szaro-żółty, a na jej powierzchni można zaobserwować nadmierny łojotok, zaskórniki, rozszerzone pory czy drobne stany zapalne.
  • naczyniowej, wyróżniającej się na pierwszy rzut oka widocznymi i rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi czy pieczeniem.

Jak rozpoznać typ cery?

Aby zdefiniować, jaki typ cery posiadasz należy przyjrzeć się dokładniej swojej oczyszczonej skórze, jednak przed użyciem substancji nawilżających. Bardzo ważnym aspektem jest sprawdzenie czy jest ona sprężysta, przesuszona, a może przetłuszczona. Należy również przeanalizować, jak wygląda również w ciągu dnia. Niestety często takie obserwacje bywają niejednoznaczne, ponieważ stan cery może zależeć także od rodzaju stosowanych kosmetyków, ilości stresu w ciągu dnia, wahań hormonalnych czy ogólnego odwodnienia organizmu. Właśnie dlatego kluczowa dla stanu Twojej skóry jest zdrowa i zbilansowana dieta, a także unikanie stosowania preparatów, co do których masz wątpliwości.

To właśnie dzięki określeniu typu swojej cery będziemy mogli cieszyć się jej zdrowym i promiennym wyglądem każdego dnia. Pozwoli to również na dobranie odpowiedniej pielęgnacji i kosmetyków.