Hulajnoga elektryczna – czy to dobry wybór dla każdego?

Hulajnogi elektryczne z roku na rok zyskują na popularności, dlatego też producenci tego typu produktów proponują coraz to nowsze rozwiązania, by dopasować się do zmieniających się potrzeb konsumentów. Dlaczego warto wybrać właśnie ten środek transportu oraz dla kogo jest polecany w szczególności?

Dla kogo hulajnoga elektryczna to dobry wybór?

Hulajnoga elektryczna to doskonały wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Dzięki niej zyskujemy dużą mobilność, omijając wszystkie korki oraz oszczędzając pieniądze na komunikacji miejskiej, która nie zawsze pozwala przemieścić się bezpośrednio z punktu A do punktu B. Co więcej, możemy zapomnieć o problemach z parkowaniem. Ten środek transportu sprawdzi się w szczególności w dużych miastach, gdzie odległość do pracy czy szkoły nie jest bardzo duża, jednak przemieszczanie się autem jest dość męczące. Hulajnoga elektryczna stanowi także świetną alternatywę dla roweru, ponieważ bez wysiłku i znacznie szybciej możemy pokonać ten sam dystans.

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać?

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli hulajnóg elektrycznych, jednak skąd wiedzieć, która z nich będzie najlepszym wyborem? Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę aspekty, takie jak:

  • moc silnika: to właśnie od niej zależy, z jaką maksymalną prędkością będzie poruszać się hulajnoga.
  • wielkość: dobrze jest dobrać model do wzrostu i budowy ciała użytkownika, by zapewnić sobie wygodną jazdę.
  • rozmiar kół: standardowe modele dla osób dorosłych najczęściej posiadają koła o średnicy 8,5 lub 10 cali.
  • przestrzeń na postawienie stóp: jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ dzięki niej jesteśmy w stanie przyjąć stabilną i bezpieczną pozycję w trakcie jazdy.
  • czas ładowania: niektóre hulajnogi wyposażone są w akumulatory i ładowarki szybkoładujące, jednak w większości modeli czas ten wynosi ok. 8 h.
  • zasięg: przyjmuje się, że najmniejszy zasięg powinien wynosić min. 20 km, jednak niektóre z dostępnych modeli mogą przejechać nawet 70 km na jednym ładowaniu.
  • wagę: czasem zdarzają się sytuacje, że hulajnogę należy podnieść lub wnieść po schodach, dlatego też waga nie powinna być większa od ciężaru, który jesteśmy w stanie unieść.
  • dodatkowe wyposażenie: dla wygody użytkowania, ale i dla bezpieczeństwa producenci hulajnóg bardzo często dokładają światła przednie oraz tylne, odblaski czy rozbudowany wyświetlacz.

Czy hulajnoga elektryczna jest bezpieczna?

Według ekspertów ryzyko wypadku na hulajnodze jest mniejsze niż w przypadku jechania na rowerze. Prowadzenie takiego sprzętu jest niezwykle łatwe, ponieważ wystarczy stanąć na podstawie, trzymać kierownicę i regulować prędkość przy pomocy jednego przycisku. Warto jednak dla własnego bezpieczeństwa używać kasku. Bardziej niedoświadczeni użytkownicy mogą również zainwestować w ochraniacze na łokcie i kolana, które ochronią stawy przy ewentualnym wypadku.

Zakup hulajnogi elektrycznej to zdecydowanie trafiona inwestycja. Dzięki niej nie tylko zaoszczędzimy pieniądze na dojazdy, ale również zadbamy o środowisko.