Szkolenia online – czy warto z nich korzystać?

Stałe poszerzanie swoich kwalifikacji w obecnych czasach jest na porządku dziennym. Na popularności w ciągu ostatnich zyskały zdecydowanie szkolenia online. Nic dziwnego – zdobywanie nowej wiedzy bez wychodzenia z domu jest niesamowicie wygodne. Oczywiście nie ma wątpliwości, że szkolenia przez internet sprawdzą się praktycznie w każdej dziedzinie, jednak czy warto z nich korzystać? Zapraszamy do lektury!

Kursy i szkolenia online – czy warto?

Taka forma przyswajania wiedzy ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, jednak trzeba przyznać, że korzyści płynących z takiego sposobu nauczania jest naprawdę wiele. Przede wszystkim zyskujemy sporą elastyczność, ponieważ możemy wybrać dowolny kurs, który z łatwością można połączyć z życiem zawodowym i osobistym. Duża część szkoleń online odbywa się również w formie asynchronicznej, co oznacza, że możemy je wykonać w dogodnej dla nas porze. Na korzyść tej formy przekazywania wiedzy przemawia również fakt, że mamy do wyboru bardzo dużą ilość materiałów w różnorodnej formie, jak chociażby czaty, blogi czy nagrania audiowizualne. Kursy wykonywane przez internet są także łatwe w obsłudze, więc poradzą sobie z nimi nawet osoby nie korzystające z komputera. Oczywiście po ukończeniu takiego szkolenia użytkownicy, którzy spełnili wszystkie wymogi organizatora otrzymują certyfikat potwierdzający nabyte kompetencje. Do zalet tej formy nauki możemy zaliczyć również zdecydowanie niższą cenę niż w przypadku spotkań stacjonarnych, dzięki czemu mamy możliwość uczestniczenia w większej ilości kursów.

Wady nauki online

Oczywiście jak wszystko, również szkolenia online mają swoje wady. Do podstawowych zalicza się chociażby nieumiejętność skupienia uwagi. W domowym otoczeniu wiele rzeczy nas rozprasza lub też ciężko wygospodarować z czasu wolnego kilku godzin na zapoznanie się z materiałami. Często przeszkodę stanowi także brak odpowiedniego sprzętu do odtwarzania kursu – najczęściej pojawia się on u osób starszych. Dla wielu osób barierą okazuje się również brak kontaktu na żywo, przez co czują ograniczone możliwości dyskutowania, zadawania pytań czy nawet rozmowy z innymi uczestnikami. Kursy online są niestety także ograniczone merytorycznie, ponieważ bardzo często organizator przekazuje wiele materiałów do samodzielnego przyswojenia.

Jakie szkolenia online warto wykonać?

Do najpopularniejszych szkoleń online, które cieszą się dużym powodzeniem, zaliczamy chociażby kursy językowe. Dzięki takim zajęciom możemy w domowym zaciszu opanować nowe słówka oraz nauczyć się podstaw gramatyki. Oczywiście ważna jest systematyczność, dlatego też takie spotkania odbywają się zazwyczaj raz, a czasem nawet dwa-trzy razy w tygodniu. Do popularniejszych szkoleń przez internet można zaliczyć również te dla pracowników biurowych. Zazwyczaj wybierane są przez osoby chcące się przebranżowić lub pozyskać odpowiednie kwalifikacje do awansu. Do najpopularniejszych branż można zaliczyć IT, marketing czy księgowość.

Szkolenia online to szansa na łatwe poszerzenie swoich kwalifikacji, które umożliwią zmianę ścieżki kariery lub też awans na wyższe stanowisko. Przy odpowiednim poziomie motywacji i systematyczności w bardzo krótkim czasie możemy uzyskać certyfikat potwierdzający nasze nowe umiejętności.