Nauka języków obcych – 5 praktycznych wskazówek

Samodzielna nauka języka obcego może stanowić spore wyzwanie, jednak nie ma rzeczy niemożliwych! Wystarczy odrobina dobrych chęci oraz nieco systematyczności, żeby w krótkim czasie móc zaobserwować pierwsze efekty. Poniżej przedstawiamy 5 podstawowych zasad, dzięki którym nauka języków obcych przyjdzie Wam z łatwością.

1. Powtarzaj na głos

Nie ma wątpliwości, że powtarzanie na głos nie tylko pojedynczych słówek, ale i całych zdań w języku obcym przynosi o wiele lepsze efekty niż czytanie po cichu w myślach. Wówczas mamy szansę na ćwiczenie prawidłowej wymowy, przez co nasi przyszli rozmówcy nie będą mieli problemu, by nas zrozumieć. Dodatkowo w taki sposób zdecydowanie więcej zapamiętujemy, za sprawą czego nauka przebiega w o wiele szybszym tempie.

2. Ucz się codziennie

Podczas nauki języka obcego bardzo ważna jest systematyczność. Warto zatem wyrobić sobie codzienną rutynę i wyznaczyć stałą godzinę na przyswajanie kolejnej dawki wiedzy. Bardzo dobrym pomysłem jest zainstalowanie sobie wybranej przez siebie aplikacji na telefon, która nie tylko będzie nam przypominać o zbliżającej się nauce, ale również udostępnia lekcje w przystępnej formie, a także bardzo często sprawdza naszą wiedzę na poszczególnych etapach.

3. Rozmawiaj w języku obcym

Nic tak nie rozwija umiejętności, jak ćwiczenie ich w praktyce! Ta zasada odnosi się również do nauki języka obcego, ponieważ rozmowa na żywo z inną osobą pozwoli nie tylko utrwalić dotychczas zdobytą wiedzę, ale również będzie dla nas swego rodzaju sprawdzianem. Nie powinniśmy się jednak obawiać popełnianych błędów – to właśnie one mogą być dla nas cenną wskazówką do dalszej nauki.

4. Nie ucz się na pamięć

Bardzo często wiedza wykuta na blachę nie pozostaje zbyt długo w naszych głowach, dlatego uczenie się na pamięć przyniesie jedynie krótkotrwałe efekty. Zdecydowanie lepsze efekty będzie przynosiło używanie nauczonych już słówek w nowych zadaniach. Nie można zapominać, że używanie wiedzy w praktyce jest bardzo ważne. Warto spróbować również metody nazywania wszystkich przedmiotów wokół, dzięki czemu nie tylko lepiej zapamiętamy zwroty, ale również będziemy potrafili je sobie zwizualizować.

5. Słuchaj radia lub oglądaj seriale

Dzięki temu nie tylko wychwycisz nowe słówka, ale również osłuchasz się z językiem. Ułatwi Ci to zdecydowanie późniejsze osobiste kontakty z obcokrajowcami. Za sprawą słuchania dialogów w obcym języku poznasz akcent, zobaczysz w jaki sposób konstruuje się zdania, a także poznasz zwyczajowe powiedzonka.

Nauka języka obcego wcale nie musi być trudna! Należy jednak pamiętać, że najważniejsza jest praktyka – to dzięki niej najszybciej przyswajamy wiedzę. Oczywiście nie będzie to możliwe, jeśli nie będziemy znać podstawowych słówek i zwrotów.