Kreatywne zabawy dla dzieci

Kreatywne zabawy dla dzieci to doskonały sposób na nudę nawet w pochmurne i chłodne dni. Wbrew ogólnemu przekonaniu wcale nie musimy wydawać fortuny na najnowsze zabawki, by zaciekawić i zająć czas swoich pociech. Większość rzeczy koniecznych do przygotowania rozrywki znajdziesz w swoim domu czy ogrodzie.

W domowym zaciszu

W tym przypadku jedyne, co może nas ograniczać to ilość wolnego miejsca. Warto zatem przesunąć stół i krzesła, by stworzyć bezpieczną przestrzeń do zabawy. Do najpopularniejszych rozrywek dla dzieci w domowym zaciszu możemy zaliczyć chociażby:

  • teatrzyk: na początek dobrze jest zająć się przygotowaniem rekwizytów oraz miejsca na scenę. Dobrym pomysłem by było odegranie przez dzieci ról z ulubionej bajki lub książki, natomiast rodzic powinien pełnić rolę reżysera.
  • domowa baza: jest to jedna z najpopularniejszych zabaw. Wystarczy połączyć ze sobą kilka krzeseł lub pod dużym stołem ułożyć koce, poduszki i inne akcesoria, umilające wypoczynek.
  • szukanie zaginionego skarbu: na początek wspólnie z dziećmi rysujemy mapę mieszkania. Wówczas rodzic zaznacza na niej ukryty w domu przedmiot, a dzieci przebrane za piratów podążają do oznaczonego celu.
  • mali artyści: do tej zabawy potrzebne będą wszystkie akcesoria nadające się do rysowania oraz tworzenia kreatywnych obrazków. Dobrze sprawdzi się między innymi bibuła, suszone liście czy małe szyszki.
  • sadzenie roślinek: polega ona na założeniu własnej hodowli przez dziecko. Dobrze jest zacząć od rzeżuchy, która jest łatwa w pielęgnacji i szybko rośnie. Warto zaznaczyć, że to właśnie pociecha powinna zajmować się ustawieniem doniczek w wybranym przez siebie miejscu i podlewaniem.

Na świeżym powietrzu

Gdy pogoda dopisuje, a my mamy w ogrodzie wystarczająco dużo miejsca, warto pokusić się o organizację kreatywnych zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu. Dobrym rozwiązaniem będzie również wybranie się do parku lub na leśną polanę. W tym przypadku dobrym pomysłem na rozrywkę będzie:

  • domino z kamieni: praktycznie w każdym miejscu można znaleźć nieduże kamyczki. Wówczas dajemy dziecku mały koszyczek, do którego będzie zbierać wybrane przez siebie okazy. Po powrocie do domu pomalujcie kamienie na żywe kolory, namalujcie kropki i gra gotowa!
  • odrysowywanie cieni: ta zabawa jest bardzo prosta, jednak najlepiej sprawdzi się w słoneczny dzień. Ustawiamy zabawki albo sami stajemy w taki sposób, by padający cień był jak największy. Wówczas dziecko odrysowuje kształty, np. na dużym arkuszu papieru czy kartonie.
  • zabawa w chowanego: jest to klasyczna zabawa, której zasady zna chyba każdy! Wystarczy wyznaczyć osobę szukającą, a pozostali uczestnicy w czasie odliczania do dziesięciu znajdują swoje kryjówki.
  • puszczanie latawca: można go przygotować samodzielnie z dzieckiem lub kupić gotowy model w sklepie. Należy jednak pamiętać, że puszczanie latawca powinno odbywać się w wietrzny, ale pogodny dzień.

Pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi jest o wiele wiele więcej – ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Należy jednak pamiętać, że każda przestrzeń do rozrywki powinna być bezpieczna dla naszych maluchów