Konto oszczędnościowe dla dziecka – jak wybrać odpowiednie?

Rodzice nowo narodzonych dzieci bardzo często zastanawiają się, w jaki sposób zabezpieczyć przyszłość finansową swojej pociechy. Najlepszą opcją będzie comiesięczne odkładanie konkretnej kwoty na konto oszczędnościowe dla dziecka. Skąd jednak wiedzieć, które będzie najlepsze? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego zabezpieczenie finansowe dziecka jest ważne?

Wiele osób, chcąc zapewnić stabilną przyszłość finansową swojemu dziecku, rozważa założenie specjalnie dla niej konta oszczędnościowego. Jednak dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że spora kwota pomoże w łatwiejszym wejściu w dorosłe życie. Nie tylko wpłynie na komfortowe warunki rozwoju, ale także umożliwi edukację w dowolnym kierunku, przez co Twoja pociecha będzie miała szansę na zdobycie pracy swoich marzeń. Zastrzyk gotówki na start pomoże także na uzyskanie pewnego rodzaju niezależności, a także wyjazd dziecka na studia do innego miasta nie będzie aż takim obciążeniem dla domowego budżetu.

Jaką kwotę miesięcznie odkładać?

Bardzo często można spotkać się z przekonaniem, że odkładanie zbyt małych kwot w wysokości np. 50 zł miesięcznie nie ma najmniejszego sensu, jednak czy to prawda? Niekonieczne! Przez 18 lat uda nam się uzbierać kwotę ok. 11 tys. złotych. Trzeba jednak brać pod uwagę rosnącą z roku na rok inflację, przez którą ta kwota może być warta znacznie mniej niż dziś. Dobrym sposobem jednak jest zwiększenie miesięcznej składki zgodnie z aktualną sytuacją na rynku – wówczas odłożona suma będzie bardziej dopasowana do aktualnych realiów. Dobrym pomysłem byłoby zatem ustalenie nieco większej kwoty na start, oczywiście zgodnie z własnymi możliwościami. Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest stabilna, warto przeznaczyć na ten cel całe świadczenie 500 plus. Po 18 latach będzie to aż ok. 110 tys złotych. Taka suma już robi wrażenie, prawda? Dobrze jeszcze uwzględnić, że na większość kont oszczędnościowych dla dzieci jest oprocentowanych – na ten moment jest to ok. 1% w skali roku, jednak procent ten może wzrosnąć, dzięki czemu uda nam się zgromadzić jeszcze większą kwotę niż pierwotnie zakładaliśmy.

Gdzie odkładać pieniądze dla dziecka?

Na ten moment istnieje całkiem sporo możliwości, jeśli chodzi o długoterminowe oszczędzanie. Tutaj do wyboru mamy między innymi obligacje, konto w banku czy lokatę terminową. Oczywiście możemy odkładać pieniądze na własny rachunek i przekazać je dziecku po osiągnięciu pełnoletności, jednak warto wiedzieć, że aktualnie można znaleźć wiele opcji stworzonych specjalnie z myślą o przyszłości finansowej Twojej pociechy. Banki bardzo często stosują programy nagradzające systematyczne wpłaty oraz brak wypłat w przeciągu kilku lat – wówczas możemy uzyskać wyższe oprocentowanie lub premię pieniężną. Warto jednak zapoznać się ze wszystkimi ofertami dostępnymi na rynku, by wybrać tą jak najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.

Założenie konta oszczędnościowego dla swojego dziecka jest doskonałym pomysłem. Zgromadzona kwota zdecydowanie ułatwi mu wejście w dorosłość, a także umożliwi studiowanie na wybranej przez siebie uczelni.