Funkcjonalna kuchnia krok po kroku

Urządzenie funkcjonalnej kuchni może wydawać się sporym wyzwaniem, jednak nie należy się obawiać! Wystarczy dokładnie określić swoje potrzeby i rozplanować dostępną przestrzeń. Jeśli brak nam konkretnego pomysłu co do aranżacji, warto skorzystać z porady specjalisty, który w kilka chwil zaprojektuje kuchnię Waszych marzeń.

Ergonomiczna kuchnia to podstawa!

Wiecie, że ergonomia w kuchni może skrócić czas przygotowywania posiłków o 60% oraz czas poświęcony na gotowanie o 28%? Właśnie dlatego przemyślane urządzenie tego pomieszczenia jest niezwykle ważne! Dzięki odpowiedniej aranżacji zadbasz również o swoje zdrowie, ponieważ podczas długotrwałego gotowania nie jest trudno o napięcie mięśni, bóle kręgosłupa czy urazy spowodowane złym rozmieszczeniem mebli czy akcesoriów. Podstawę stanowi tutaj kształt zabudowy, który oczywiście powinien być dopasowany przede wszystkim do wielkości i stylu pomieszczenia, jednak ulokowanie niektórych urządzeń w przemyślany sposób jest kluczowe. Jeśli to możliwe, najlepiej jest ustawić szafki w kształcie litery U, G lub L – niestety jednorzędowe kuchnie nie należą do najwygodniejszych. Co więcej, zaraz przy drzwiach wejściowych powinna znaleźć się lodówka, a obok niej spory blat, na który można swobodnie odłożyć produkty czy przygotować je do gotowania. Jego wysokość musi być dopasowana do wzrostu domowników, jednak przyjmuje się zasadę, że jest on montowany na poziomie 90-100 cm od podłogi. Kolejnym ważnym elementem, który dobrze by znalazł się bezpośrednio obok blatu jest zlewozmywak, a pod nim duży kosz na śmieci.

Meble i blaty kuchenne

Oczywiście znaczenie ma nie tylko ustawienie mebli, ale ich jakość oraz funkcjonalność. Właśnie dlatego przed zakupem dobrze jest sprawdzić wymiary i pojemność poszczególnych elementów. Dobrze, by były wykonane z materiału łatwego do czyszczenia i odpornego na wilgoć.

Oświetlenie

W ergonomicznej kuchni nie może zabraknąć także odpowiedniego oświetlenia. Oczywiście podstawą powinno być światło dzienne, dlatego też warto wybrać pomieszczenie z dużym oknem. Jednak nie zawsze gotujemy w ciągu dnia, w związku z czym dobrze jest zainstalować wiele punktów światła – w szczególności nad blatami czy kuchenką. Idealnie sprawdzą się taśmy led, które są nie tylko wytrzymałe i estetyczne, ale również funkcjonalne.

Właściwa organizacja

Planując aranżację kuchni, warto wziąć pod uwagę nie tylko zabudowę i ustawienie poszczególnych elementów, ale również dodatki oraz właściwą organizację. Przede wszystkim kluczowym aspektem jest wystarczająca liczba gniazdek elektrycznych, umieszczonych w przemyślanych miejscach. Co więcej, dobrze jest zakupić organizery do szuflad na sztućce i inne akcesoria do gotowania, jak chociażby łopatki, trzepaczki czy nabierki do zupy. Dobrym pomysłem będzie także stojak pomagający w ułożeniu garnków, patelni i pokrywek – dzięki temu będziemy mieć do nich łatwy dostęp w każdym momencie.

Aranżacja funkcjonalnej i ergonomicznej kuchni to podstawa do przyjemnego gotowania. Należy dokładnie przemyśleć wszystkie elementy, by w połączeniu stanowiły spójną całość, ułatwiającą poruszanie się po pomieszczeniu.