Zakup używanego samochodu – czy warto?

Zakup używanego samochodu niesie za sobą wiele obowiązków – nawet jeśli kupujemy go od osoby prywatnej. Warto zatem wiedzieć, jakich formalności należy dopełnić, by móc legalnie i bezpiecznie jeździć swoim nowym nabytkiem.

Kupno auta używanego krok po kroku

Na początek jest dobrze rozeznać się na rynku aut używanych i porównać wszystkie dostępne oferty. Warto również zdecydować czy wolimy nabyć samochód z autoryzowanego komisu czy też chcemy kupić go od osoby prywatnej. Po wyborze idealnego dla nas modelu można udać się do sprzedawcy i wykonać jazdę próbną, pozwalającą na wstępną ocenę stanu technicznego pojazdu. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie numeru VIN pojazdu przed zakupem – jest to doskonałe źródło informacji o danym samochodzie, które nie tylko wskazuje model, rok produkcji czy markę. Znajdziesz tam również dane dotyczące historii pojazdu, ewentualnych szkód czy kolizji, wezwań serwisowych czy wyposażenia. Kolejnym etapem nabycia auta jest podpisanie umowy i uiszczenie ustalonej należności. Każda ze stron otrzymuje po jednym egzemplarzu dokumentu, na którym powinna znaleźć się bieżąca data i godzina przekazania auta, imiona, nazwiska, pesel oraz informacje z dowodu osobistego każdej ze stron. Nie może oczywiście zabraknąć nr rejestracyjnego pojazdu, nr nadwozia (VIN), pojemności oraz roku produkcji. Dobrze także spisać ewentualne usterki czy inne ważne aspekty.

Wady i zalety zakupu używanego samochodu

Oczywiście zakup używanego samochodu ma zarówno wady, jak i zalety. Do podstawowych korzyści możemy zaliczyć przede wszystkim cenę. Bardzo często prywatni właściciele chcą szybko “pozbyć się” aktualnego auta, dlatego też kwota za sprawny i stosunkowo nowy model może być naprawdę okazyjna. Takie rozwiązanie wiąże się też z niższą ceną za ubezpieczenie oraz ewentualne naprawy. Niestety nabywając używany samochód nie mamy 100% pewności co do jego stanu technicznego – większość usterek wychodzi dopiero na dłuższych trasach. Właśnie dlatego przed zakupem dobrze jest oddać pojazd do serwisu na ogólny przegląd, który potwierdzi jego sprawność. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że nieuniknione będą drobne naprawy czy remonty. Należy także mieć na uwadze, że właściciele często zatajają fakty o większych usterkach czy wypadkach.

Formalności po zakupie

Po dokonaniu zakupy i podpisaniu umowy należy pamiętać o dokonaniu wszelkich formalności, leżących w gestii nowego właściciela. Co jest kluczowe?

  • Podatek od zakupu używanego samochodu wynosi aktualnie 2% od wartości rynkowej pojazdu, która widnieje na umowie. Należy go opłacić w ciągu 14 dni od finalizacji kupna.
  • Rejestracja auta – w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży nabywca jest zobowiązany zgłosić w wydziale komunikacji zmianę właściciela samochodu.
  • Ubezpieczenie OC – tutaj do wyboru mamy dwie opcje: nowy nabywca może korzystać z opłaconego już ubezpieczenia przez poprzedniego właściciela lub też może wypowiedzieć umowę w aktualnej ubezpieczalni i zawrzeć korzystniejszą w innym miejscu.

Zakup używanego samochodu powinien być dokładnie przemyślany. Warto rozważyć wszystkie dostępne możliwości, a po wyborze konkretnego modelu sprawdzić jego stan techniczny oraz historię.