Pierwsza podróż samolotem – sprawdź, co musisz wiedzieć

Pierwsza podróż samolotem bywa stresująca, dlatego warto zaznajomić się z ogólnodostępnymi zasadami, by jak najlepiej się do niej przygotować. Na wielu lotniskach obowiązują bardzo restrykcyjne wymogi dotyczące odprawy i bagażu, w związku z czym koniecznie przed wylotem sprawdź obowiązujące w danym miejscu wymogi.

Po pierwsze bagaż

Jedną z pierwszych rzeczy, którą robimy niedługo przed podróżą, jest spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy do walizki czy plecaka. Warto jednak pamiętać, że zabierając swój bagaż, należy uwzględnić wytyczne dot. rozmiaru, wagi czy rzeczy mogących znaleźć się w środku. Każda linia lotnicza ma nieco inne standardy, dlatego też najlepiej zaczerpnąć wiedzy na stronie przewoźnika. Zazwyczaj w podstawowej cenie biletu uwzględniony jest tylko mały bagaż podręczny, który powinien zmieścić się pod siedzeniem przed nami. Dodatkowo można dokupić drugi bagaż podręczny zabierany na pokład samolotu i jest on nieco większy od darmowego. Niestety należy liczyć się z tym, że wymiary walizki czy plecaka bardzo często są mierzone przez obsługę lotniska – wówczas trzeba uiścić opłatę za nadbagaż. Pakując rzeczy na wyjazd warto mieć na uwadze, że w bagażu podręcznym nie mogą znaleźć się żadne przedmioty łatwopalne, wybuchowe czy o ostrych, niezabezpieczonych krawędziach. Ograniczenia dotyczą również kosmetyków – w walizce czy plecaku wnoszonym na pokład płyny mogą być w pojemniczkach o maksymalnej pojemności 100 ml, a ich łączna objętość nie może przekraczać jednego litra. Wybierając się z kolei w dalszą podróż, dobrze jest zakupić bagaż rejestrowany.

Po drugie odprawa i wejście na pokład

Przed każdym lotem należy się odprawić, dzięki czemu otrzymamy kartę pokładową, umożliwiającą wejście do samolotu. Podróżując jedynie z bagażem podręcznym, najlepiej zrobić to przez internet, co pomoże uniknąć niepotrzebnych kolejek oraz dodatkowych opłat na lotnisku. Kolejnym etapem po przybyciu na lotnisko jest udanie się do wyznaczonej bramki, gdzie odbędzie się kontrola rzeczy wniesionych na pokład. W tym miejscu należy umieścić swój plecak lub walizkę w plastikowym pojemniku i odłożyć go na taśmę. Warto pamiętać, że z bagażu koniecznie trzeba wyciągnąć wszelkie urządzenia elektroniczne i płyny do oddzielnego pojemnika. Po wykonaniu tych czynności Twoje rzeczy przechodzą kontrolę wykonaną przez służby graniczne, a Ty przechodzisz przez bramkę do hali odlotów. Po zakończeniu tych czynności zapakuj swoje rzeczy i udaj się do w okolice numery bramki (gate) przypisanej do Twojego lotu. Do wejścia na pokład potrzebna będzie karta pokładowa i dowód tożsamości.

Po trzecie lot

Najtrudniejsze już za Tobą! Teraz należy udać się do miejsca wskazanego na bilecie – najczęściej przewoźnik wskazuje także wejście, którym najszybciej udasz się do wskazanego punktu. Na pokładzie obsługa pomoże umieścić Ci bagaż we właściwym miejscu oraz odpowie na ewentualne pytania. Przed wylotem personel pokrótce opowie o ogólnych zasadach bezpieczeństwa na wypadek ewentualnego zagrożenia zdrowia czy życia. Oczywiście nie zapominajmy o zapięciu pasów tuż przed startem i włączeniu trybu samolotowego w telefonie, tablecie czy laptopie.

Pierwszy lot samolotem tylko z pozoru może wydawać się skomplikowany i stresujący, jednak jeśli odpowiednio wcześniej się do niego przygotujemy, nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów z odprawą czy lotem.