Najpopularniejsze rodzaje diet – wybierz odpowiednią dla siebie!

W obecnych czasach wiele osób decyduje się na przejście na dietę – nie tylko w celu zachowania dobrego samopoczucia, ale i poprawienia kondycji czy wyglądu swojej sylwetki. Skąd jednak wiedzieć, która z wielu dostępnych będzie dla nas najlepszym wyborem? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje diet wraz z ich krótką charakterystyką.

Dieta DASH

Do jej głównych założeń zaliczamy przede wszystkim ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych, soli, czerwonego mięsa, białego pieczywa czy słodyczy. Polecana jest przede wszystkim dla osób z nadciśnieniem, cukrzycą czy nadwagą, ponieważ pomaga przywrócić równowagę w całym organizmie. Podczas tej diety należy jeść między innymi owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, tłuszcze roślinne, orzechy i nasiona czy chude mięso i chudy nabiał.

Dieta śródziemnomorska

Zaliczana jest do jednych z najzdrowszych i najlepszych diet, ponieważ w dużym stopniu pomaga zapobiegać zachorowaniu na raka jelita grubego, prostaty i trzustki. Zakłada ograniczenie spożycia kwasów tłuszczowych, prostych węglowodanów, soli czy wszelkiego rodzaju używek. Zalecane są w niej warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowem zioła, zdrowe tłuszcze roślinne czy orzechy.

Dieta paleo

Do jej głównych założeń zaliczamy między innymi fakt, że posiłki powinny być objętościowo większe, ale spożywane rzadziej. Jeśli chodzi o jadłospis to powinniśmy w tym przypadku ograniczyć przede wszystkim nabiał, produkty zbożowe i rośliny strączkowe.W diecie paleo dominują przede wszystkim warzywa, owoce, mięso i tłuszcze, jednak warto pamiętać, że spożywane jedzenie musi być nieprzetworzone i ekologiczne.

Dieta ketogeniczna

Podstawowym założeniem tej diety jest ograniczenie węglowodanów, który wspomaga nie tylko lepsze samopoczucie, ale i spadek masy ciała. Będzie ona dobrym wyborem dla wszystkich borykających się z insulinoopornością. Podstawę posiłków stanowią tłuszcze, natomiast zabronione jest spożywanie cukrów, ziaren, skrobi czy niektórych owoców.

Dieta Dukana

Jest bardzo często wybierana przez osoby, które chcą szybko schudnąć bez ciągłego uczucia głodu, jednak należy pamiętać, że nie jest ona polecana dla ludzi borykających się z różnego rodzaju schorzeniami, takimi jak chociażby choroby nerek czy układu moczowego. Zaliczana jest do diet proteinowych, a jej głównym założeniem jest maksymalne ograniczenie spożycia węglowodanów i tłuszczów na poczet białka. W wyniku tego organizm czerpie z zapasów zgromadzonych już w organizmie.

Chcąc przejść na dietę, warto skonsultować ten pomysł ze specjalistą, który nie tylko oceni nasz stan zdrowia i aktualne możliwości, ale również dopasuje jadłospis oraz kaloryczność do obecnych potrzeb.