Jakich leków nie powinno się łączyć z alkoholem?

Praktycznie wszyscy wiedzą, że istnieje wiele leków, których pod żadnym pozorem nie powinno się łączyć z alkoholem. Jeśli nie będziemy przestrzegać tych przeciwwskazań, możemy poważnie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Dlaczego tak się dzieje oraz jakich konkretnie leków nie powinno się łączyć z napojami wysokoprocentowymi?

Dlaczego nie powinniśmy łączyć alkoholu z lekami?

Jak wiadomo, nie tylko alkohol, ale i leki podlegają pewnym przemianom po spożyciu. Odbywa się to przy udziale tych samych enzymów, dlatego przyjęcie tych obu substancji w tym samym czasie może spowalniać lub przyspieszać ich działanie, w konsekwencji czego mogą wystąpić niepożądane reakcje uboczne.

Leki bez recepty a alkohol

Istnieje wiele leków bez recepty, które w połączeniu z alkoholem mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie. Zaliczamy do nich między innymi preparaty zawierające:

  • paracetamol/ibuprofen – jest to składnik wielu leków przeciwbólowych. Stosowany zgodnie z zaleceniami jest w pełni bezpieczny, jednak w połączeniu z napojami wysokoprocentowymi działa zdecydowanie słabiej, a także może być bardzo niebezpieczny dla wątroby.
  • furaginę – jest to substancja o działaniu antybakteryjnym, stosowana najczęściej przy zakażeniach dróg moczowych. Połączona z alkoholem może wywoływać między innymi wymioty, nadmierną potliwość czy rumieńce. Blokuje również enzym w wątrobie odpowiedzialny za rozkład aldehydu octowego.
  • kodeinę – składnik ten w bardzo silny sposób oddziałuje na układ nerwowy, wywołując euforię i otępienie. Stosuje się go najczęściej w lekach na kaszel, jednak w połączeniu z alkoholem wywołuje silne duszności, a w dłuższej perspektywie czasu przyczynia się do powstawania depresji oddechowej czy nadmiernej senności.
  • preparaty na przeziębienie czy grypę – występują one głównie w postaci saszetek do przygotowaniu ciepłego napoju. Większość z nich zawiera substancję przeciwalergiczną oraz paracetamol, które w połączeniu z alkoholem wpływają na nasilenie senności, zawrotów głowy czy rozkojarzenia.

Czy przyjmując antybiotyk możemy pić alkohol?

Dość powszechną opinią jest, że przyjmowanie antybiotyków i picie alkoholu w tym samym czasie jest surowo zabronione, jednak czy jest to prawdziwe przekonanie. Okazuje się, że niekoniecznie. Oczywiście dla własnego bezpieczeństwa i jak najskuteczniejszego działania leku warto odstawić na ten czas napoje wysokoprocentowe, jednak nie wszystkie preparaty mają w przeciwwskazaniach informację o niełączeniu ich z alkoholem. Oczywiście nie należy zapominać, że spożywanie tego typu trunków prowadzi do odwodnienia, a także zwiększenia pracy organizmu, co dodatkowo może zwiększyć ogólne osłabienie w związku z aktualnie leczoną chorobą. Warto zatem odczekać ok. 48 godzin o przyjęciu ostatniej dawki zanim sięgniemy po napoje alkoholowe.

Zdecydowana większość leków nie powinna być łączona z alkoholom, ponieważ w konsekwencji może mieć to poważne skutki dla zdrowia. Przed spożyciem napojów wysokoprocentowych dobrze jest zapoznać się z zaleceniami producenta przyjmowanego preparatu.