Bezpieczny plac zabaw dla dziecka – jak go urządzić?

Wszyscy chcemy dla naszych pociech jak najlepiej, dlatego bardzo często decydujemy się na samodzielne stworzenie atrakcyjnej przestrzeni do spędzania wolnego czasu. Mając duży ogród, bez problemu możemy wygospodarować kącik na bezpieczny plac zabaw dla dziecka. Jak go urządzić, żeby nie zagrażał zdrowiu Twojego dziecka?

Krok 1: Wybierz miejsce i nawierzchnię

Na początek dobrze jest wyznaczyć konkretne miejsce na plac zabaw. Najlepiej, by był to zakątek blisko tarasu czy okien w zasięgu wzroku rodziców – pozwoli to na stałą kontrolę bezpieczeństwa, bez konieczności rezygnowania ze swojego relaksu. Warto również pamiętać, że wszystkie zabawki i urządzenia powinny znajdować się z dala od punktów o podwyższonym ryzyku, jak chociażby furtki, garaż, instalacje elektryczne czy oczka wodne. Drugą, równie ważną kwestią, jest nasłonecznienie – dobrze zdecydować się na miejsce chociaż częściowo zacienione, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu może prowadzić do poparzeń skóry, a nawet udaru. Istotnym aspektem jest także sąsiedztwo roślin – najlepiej odsunąć plac zabaw od rabat, które mogą nie tylko zostać przypadkowo zniszczone, ale także bardzo często znajdują się tam rośliny trujące. Z kolei jeśli chodzi o nawierzchnię to najlepiej sprawdzą się płytki gumowe, maty przerostowe czy po prostu trawnik.

Krok 2: Sprawdź jakość zabawek

Bardzo często w sklepach możemy znaleźć już gotowe zestawy na przydomowe place zabaw, jednak nie warto dać się skusić niską ceną. Niestety w większości przypadków takie zabawki nie posiadają odpowiednich certyfikatów, przez co ich użytkowanie może nie być bezpieczne. Dobrą opcją będzie wybór atrakcji z tworzywa sztucznego, ponieważ ten materiał charakteryzuje się dużą wytrzymałością na ewentualne odkształcenia, a także łatwo utrzymać go w czystości. W związku z tym będą służyć Twoim pociechom przez co najmniej kilka lat. Równie dobrze sprawdzą się też zabawki wykonane częściowo z metalu czy z wysokiej jakości drewna odpornego na działanie promieni słonecznych. Doskonale sprawdzi się modrzew czy robina akacjowa. Najczęściej do przydomowych placów zabaw wybiera się zjeżdżalnię, piaskownicę, huśtawki, bujaki czy tory przeszkód.

Krok 3: Ustaw urządzenia w bezpiecznej odległości

Jeśli masz już wybrane miejsce, przygotowane podłoże, a także zakupione zabawki, dobrze jest teraz zająć się rozplanowaniem ich w odpowiedni sposób. Powinny one zostać ustawione w bezpiecznej odległości, by zminimalizować ryzyko uderzenia się o inne elementy w trakcie zabawy. Warto wziąć pod uwagę, że czasem więcej dzieci będzie korzystać z tej przestrzeni, np. podczas imprezy urodzinowej Twojej pociechy, dlatego też dobrze jest pozostawić nieco większe odstępy pomiędzy urządzeniami, a także wyznaczyć odrobinę miejsca na wspólne zabawy w grupie. Świetnym pomysłem będzie również postawienie plastikowego lub drewnianego stoliczka z kilkoma krzesłkami, gdzie dzieci będą mogły zrobić sobie mały odpoczynek.

Samodzielne urządzenie bezpiecznego placu zabaw dla dzieci może wydawać się sporym wyzwaniem, jednak wcale nie musi być trudne! Wystarczy odpowiednio rozplanować wszystkie działania i mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo swojej pociechy.