Zalety biegania i ruchu na świeżym powietrzu

W zdrowym ciele zdrowy duch! To bardzo stare przysłowie nadal jest aktualne, ponieważ nie ma wątpliwości, że aktywność fizyczna i zbilansowana dieta mają znaczący wpływ na ogólne samopoczucie. Jakie są zatem zalety biegania i ruchu na świeżym powietrzu? Sprawdźcie sami!

Dlaczego warto ćwiczyć na świeżym powietrzu?

Nie ma żadnych wątpliwości, że wykonywanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej na świeżym powietrzu ma naprawdę wiele zalet. Po pierwsze oczywiście pozwala utrzymać organizm w świetnej formie i zdrowiu. Regularne ruszanie się to doskonały zastrzyk energii oraz doskonały sposób na poprawę humoru, a to wszystko dzięki wytwarzaniu się dużej ilości endorfin. Pojawienie się pozytywnych emocji po bieganiu czy innej aktywności zawdzięczamy także promieniom słonecznym, które dostarczają niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania dawki witaminy D. Sport na świeżym powietrzu wpływa także na lepsze dotlenienie mózgu oraz innych narządów, co zdecydowanie przekłada się na ich wzmocnioną wydajność. Dzięki regularnym treningom możemy zaobserwować nie tylko większą wydolność całego organizmu, ale również poprawę koncentracji, logicznego myślenia czy nawet odporności.

Zdrowotne zalety biegania

Na początek warto wspomnieć, że uprawianie aktywności sportowej na świeżym powietrzu przyczynia się do wzmocnienia całego organizmu. Przede wszystkim ma wpływ na poprawę krążenia, co przekłada się nie tylko na obniżenie cholesterolu, ale wpływa także na lepszą wydolność oddechową czy skuteczniejszą walkę z infekcjami. Przyspiesza również przemiana materii, ograniczając ryzyko nadciśnienia, nadwagi czy cukrzycy typu II. Uprawianie sportu na świeżym powietrzu przynosi korzyści również dla układu ruchowego, ponieważ pokonywanie różnego rodzaju “przeszkód”, jak chociażby pagórki czy nierówności wzmacniamy stawy, uodporniając je na urazy czy uszkodzenia. Nie ma także wątpliwości, że ruch w bardzo dużym stopniu redukuje stres i zapewnia lepszy sen – na skutek przebywania na łonie natury zmniejsza się poziom kortyzolu i adrenaliny, natomiast obniża się tętno i ciśnienie.

Czynniki psychospołeczne a bieganie

Uprawianie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu oddziałuje pozytywnie także na psychikę. Przede wszystkim warto zauważyć, że nie każdy czuje się komfortowo na siłowni czy zajęciach z fitnessu, ponieważ czujemy się obserwowani i oceniani przez innych, natomiast ruch na łonie natury możemy wykonywać w ustronnym miejscu, z dala od ludzi. Co więcej, sport na świeżym powietrzu poniekąd wymusza na nas zwiększenie koncentracji i mobilizacji, przez co stajemy się bardziej wytrzymali. Na uwagę zasługuje również fakt, że przykładowo bieganie redukuje objawy depresji – do krwiobiegu dostaje się zdecydowanie więcej endorfin niż w czasie spoczynku, które uznawane są za naturalny antydepresant. Regularne uprawianie aktywności fizycznej to także doskonała droga do zbudowania lepszej pewności siebie, a także szansa na nowe znajomości.

Nie ma wątpliwości, że uprawianie sportu na świeżym powietrzu niesie za sobą bardzo dużo zalet – nie tylko dla ciała, ale również dla ducha. Warto jednak się nie zniechęcać po jednym epizodzie, ponieważ efekty będą widocznie jedynie po regularnych ćwiczeniach.